Cheney, Talabani ile görüştü

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Cheney, sürpriz ziyarette bulunduğu Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve El Maliki, görüşmeden sonra gazetecilere yaptıkları açıklamada, ülkede şiddetin azaltılması yolundaki sorunları ele aldıklarını belirtirlerken, her iki ülke yönetimlerinin konuya çözüm bulunması için çalışmayı sürdürme sözü verdikleri bildirildi.
El Maliki, ABD Başkan Yardımcısı ile görüşmesinin, hem güvenlik hem de iç siyasetteki sorunlar konusundaki çabalarını destekleyecek uygulanabilir adımların temelini attığını söyledi.
Devlet Başkanı Celal Talabani, yardımcıları ve diğer siyasetçilerle de bir araya gelen Cheney, Amerikalı Ordu komutanı General David Petraeus ve ABD’nin yeni Bağdat büyükelçisi Ryan Crocker ile görüşmesinden önce, "Çok şey oluyor. Çok önemli bir dönem. Konuşacak çok şey var" açıklamasını yaptı.
Cheney, bir haftalık Ortadoğu ziyareti çerçevesinde sürpriz ziyarette bulunduğu Irak’tan sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ne geçecek.
ABD Başkan Yardımcısı, Aralık 2005’de de Irak’ı ziyaret etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious