Cheney: Çekilirsek İran cesaretlenir

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Cheney, Demokrat rakiplerinin istediği gibi Irak'tan 2008'de çekilmenin İran'a cesaret vereceğini, Pakistan ve Afganistan'ın ise cesaretini kıracağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ünlü radyocu Rush Limbaugh ile yaptığı söyleşide, "Aralarında (Temsilciler Meclsi Başkanı) Nancy Pelosi'nin de bulunduğu çok sayıda Demokrat Irak'a savaşa şiddetle karşılar ve bavulları toplayıp elleri boş halde eve dönülmesini istiyorlar. Söz konusu olan sadece Irak değil bizim teröre karşı savaşta sarf ettiğimiz çabalar. Bu, aynı zamanda nükleer bomba geliştirmesini engellemeye çalıştığımız İran'da olan bitenleri de etkiler" ifadesini kullandı.

"Komşu Irak'tan çekildiğimizi gören İranlıların bu durumdan nasıl cesaretleneceğini düşünebiliyor musunuz?" diyen Cheney, Irak'tan çekilmenin ayrıca terörle mücadele çabalarında hayatlarını her gün tehlikeye atan Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin cesaretini kıracağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Cheney, Müşerref ve Karzai'yi kastederek "Bizim Irak'tan çekildiğimizi görürlerse görevimizi iyi biçimde yerine getirme kapasitemize duydukları güveni yitirirler" dedi.

ABD'de Cumhuriyetçilerin rakipleri Demokratlar, Irak'tan askerlerin çekilmesinden yana tavır koyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious