Cheney: Hamas, görüşmeleri baltalıyor

Cheney: Hamas, görüşmeleri baltalıyor.8571
  • Giriş : 24.03.2008 / 11:51:00

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Hamas'ın, İran ve Suriye'den aldığı destekle İsrail ve Filistin Yönetimi arasındaki barış görüşmelerini baltalamaya çalıştığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cheney, Türkiye'ye hareketinden önce Kudüs'te İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cheney, Hamas'ın İran ve Suriye tarafından desteklendiğine ilişkin kanıtlar bulunduğunu belirterek, "Barış sürecini baltalamak için her şeyi yapıyorlar" diye konuştu.

Dick Cheney, dün de Ramallah'ta Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Selam Feyyad ile görüşmüştü.

Cheney, Filistinli liderlerle dünkü görüşmelerinde, ılımlı ve militan Filistinli gruplar arasında yakınlaşmayı teşvik amacıyla Yemen'de sürdürülen çabaları da ele aldıklarını belirtti. "Filistinlilerle bu konuyu ele aldıktan sonra benim edindiğim izlenim, yakınlaşma için Gazze'de Hamas yönetimindeki durumun tümüyle tersine çevrilmesi dahil, birtakım ön koşullar koyduklarıdır" dedi.

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, çeşitli defalar Hamas'ın, Gazze Şeridi'nde yönetime el koyduğu 2007 haziranı öncesi duruma dönülmesi koşuluyla ancak iki taraf arasında görüşmeler başlayabileceğini dile getirmişti.

Cheney, Irak'ta 4 bininci Amerikalının öldüğünün hatırlatılması üzerine, bu sayının Amerikan kamuoyunda psikolojik bir etki yaratabileceğini belirtti, "Tabii ki, her bir kaybı üzüntüyle karşılarız. Gençleri, erkek olsun kız olsun, tehlikeli görevlere gönderme kararı, Başkan'a aittir. Ve tabii ki, bu kararları vermek kolay değil" dedi.

Dick Cheney, Suudi Arabistan ziyaretinde, Suudi yönetiminden ham petrol üretimini artırmalarını isteyip istemediği yolundaki soruyaysa yanıt vermedi, Bush yönetiminin yaklaşık 3 yıl önce Suudi Kralı ve petrol bakanıyla Teksas'ta bir araya geldiklerini ve dünya petrol piyasası üzerinde konuştuklarını, o zaman Suudilerin üretimi günde 2,5 milyon varil daha artırma kararı verdiklerini hatırlatarak, "Sözlerini tuttular" diye konuştu. Cheney, halihazırda kapasitenin 11,8 milyon varil dolayında olduğunu ve 2009 yılı sonunda 12,5 milyon tona çıkarılmasının beklendiğini de kaydetti.

İsrail hükümet sözcüsü Mark Regev de toplantının iyi geçtiğini belirtirken, Olmert ve Cheney'in barış süreci, teröre karşı işbirliği ve bölge güvenliğine yönelik tehditler dahil çeşitli konuları ele aldıklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious