Cheney: İsrail'in varlığını tehlikeye düşürmeyiz

Cheney: İsrail'in varlığını tehlikeye düşürmeyiz.8571
  • Giriş : 22.03.2008 / 22:31:00

İsrail ve Filistinliler ile barış görüşmeleri ve güvenlik konularında görüşmeler yapmak amacıyla İsrail'e gelen Dick Cheney, Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı'nda, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni tarafından karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cheney, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüşmek üzere doğrudan Kudüs'e geçti. Olmert'in Kudüs'teki resmi ikametgahındaki görüşme öncesi Cheney, basın mensuplarına, “ABD, hiçbir zaman İsrail'in güvenliğini tehlikeye düşürecek adımlar için baskı yapmayacaktır” dedi.

Cheney, ABD'nin, Filistin devletinin kurulmasına yönelik taahhütlerine bağlı kalacağını yinelerken, Filistinli liderlere de ABD'nin İsrail ile Filistinliler arasında bir barış anlaşması sağlanması için iyiniyetli çabalarını sürdüreceği konusunda güvence verdi ve “Biz, çözüm bulunmasını istiyoruz, İsrail'e bunca acıya malolan terörizmin son bulmasını ve Filistin halkı için de yeni bir başlangıç istiyoruz” diye konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı, Gazze, Lübnan, İran ve Suriye'de giderek kötüleşen durumun ve bu bölgelerin İsrail için oluşturduğu tehdidi de gözardı edemeyeceklerinin altını çizdi.

Cheney, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve muhalefet lideri olan Likud Partisi Genel Başkanı Binyamin Netanyahu ile görüşecek.

Cheney, yarın da Batı Şeria'ya geçerek, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile biraraya gelecek.

10 günlük bölge ülkeleri gezisinde Cheney, son 2 günde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, Kral Abdullah ile görüşmüştü. Suudi yetkililer, Kral Abdullah'ın Cheney'e, Başkan George W. Bush'un görev süresinin dolmasından önce İsrail ve Filistinliler arasında bir barış anlaşması için İsrail'e baskı yapmasını istediğini kaydetmişlerdi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious