Cheney: Suriye İran'ın uydusu

Cheney: Suriye İran'ın uydusu.8571
  • Giriş : 23.03.2008 / 22:32:00
  • Güncelleme : 24.03.2008 / 00:51:16

Orta Doğu gezisi çerçevesinde İsrail’de bulunan ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Peres, görüşmede, “Suriye’nin İran’ın bir uydusu olduğuna inandıklarını” ve Suriye’nin Lübnan’daki Hizbullah’a silah sevkıyatını sürdürdükçe bu ülkeyle görüşme yapmayacaklarını söyledi. İşgalleri altındaki Golan Tepeleri konusuna değinen Peres, “Golan Tepeleri geri verilirse, bu, İran’ın Lübnan’daki etkisini artıracak ve tüm bölge İran-Suriye kontrolünün etkisi altına girecek” diye konuştu.

Peres, her gün İran’dan gelen silahların Suriye üzerinden Hizbullah’a gittiğini öne sürerken, “Bu, tıpkı Hamas’ın Gazze Şeridi’nde yaptığı gibi, Suriye’yi, Lübnan’ı ele geçirmeye çalışan bir İran uydusu haline getiriyor” dedi.

ABD ve Avrupa’nın İran’ın balistik füze alanındaki gelişmelerini göz ardı ettikleri yönünde bir görüntü verdiklerini söyleyen Peres, “İran’ın nükleer başlıklarla donanmış balistik füzeler geliştirmede tek niyeti, İsrail’i yok etmek ve tüm dünyayı tehdit etmek” diye konuştu.

Peres, ABD Başkanı George Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in görev süreleri tamamlanıncaya kadar “bazı hedeflenen amaçların gerçekleştirilmesi” gereği üzerinde durdu ve İsrail ile Filistinlilerin ekonomik gelişmeler üzerinde yoğunlaşması gerektiğini kaydetti.

Cheney de Suriye’deki gelişmelerin, özellikle Suriye’nin Hizbullah’a silah sağlamasının ülkesini endişeye sevk ettiğini, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’dan İsrail ile diyalog istediğine ilişkin bir izlenim edinmediğini belirtti.

CHENEY-NETANYAHU GÖRÜŞMESİ
Cheney’in muhalefetteki Likud Partisi’nin lideri Binyamin Netanyahu ile görüşmesinde de bölgesel tehditler ve özellikle İran üzerinde duruldu.

Netanyahu, görüşmede, “İran’ın henüz nükleer silahlara sahip olmadan, bu ülkeden gelen tehdidin ortadan kaldırılması” gerektiğini söyledi ve sözlerini, “İran’ın Kudüs’te ve bölgede Gazze’den Lübnan’a yeni üsler inşa etmesini de önlemeliyiz” diye sürdürdü.

Görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklama da Netanyahu, Filistin Yönetimi ile barış görüşmeleri çerçevesinde Kudüs’ün bölünmesi ve Doğu Kudüs’ün bazı mahallelerinin terk edilmesine şiddetle karşı çıkarak, “Kudüs’ün herhangi bir yerinden çekilirsek, Hizbullah ve Hamas buraları ele geçirecek ve İsrail’e yakın, bir İran üssü kuracaklar” iddiasında bulundu.

Kudüs’ün bölünmesinin İsrail’in güvenliğine ve değişik dinlerden Kudüs’e akan milyonlarca kişinin ibadet özgürlüğüne de bir tehdit olacağını savunan Netanyahu, Cheney’nin de kendisine, ABD Başkanı George Bush ile “durumun tümüyle farkında olduklarını” anlattığını ifade etti.

Cheney, daha sonra Kudüs’te Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile bir araya geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious