Cheney'in ziyareti protesto edildi

Cheney'in ziyareti protesto edildi.8571
  • Giriş : 24.03.2008 / 13:52:00

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in Türkiye ziyareti, bazı sivil toplum örgütleri tarafından Yüksel Caddesi'nde protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Halkın Kurtuluş Partisi'nin gerçekleştirdiği ilk protesto eyleminde konuşan Ankara İl Başkanı Sait Kıran, Cheney'in Türkiye'ye ''füze sistemi yerleştirme ve Afganistan'daki Türk askeri sayısının artırılması'' talepleriyle geldiğini iddia etti. Kıran, ''ABD emperyalizmi, ulus devletleri ortadan kaldırarak, dünyayı gönlünce sömürmek istiyor. Türkiye'yi Sevr bataklığına çekerek, en az 3'e bölmek, etkisiz ve işlevsiz hale getirmek istiyor'' diye konuştu.

Daha sonra DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, Yüksel Caddesi'nde Cheney'in Türkiye ziyaretini protesto etti.

''Cheney Türkiye'den, ABD Orta Doğu'dan defol'' yazılı pankart açan grup adına konuşan TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, ABD'nin işgal ettiği Irak'ta 5 yılda 1 milyona yakın Iraklının yaşamını yitirdiğini ifade etti. Soğancı, ''Buradan hükümete sesleniyoruz: Tescilli savaş suçlularıyla ne görüşeceksiniz? Bu çetenin Afganistan'ı, Irak'ı ve bütün dünyayı ne hale getirdiği ortada değil mi? Biz biliyoruz ki, Cheney'in çantasında Orta Doğu halklarının başına örülecek yeni çoraplar var'' diye konuştu.

Cheney'in, ''İran'a müdahale, füze kalkanı projesi ve Afganistan için muharip askeri güç'' konularında Türkiye'den taleplerde bulunacağını iddia eden Soğancı, ''Burası, ABD'nin müstahkem mevkisi değil, bizim evimiz'' dedi.Soğancı, Cheney ile yapılan bütün görüşmelerin ayrıntılarının kamuoyuna açıklanması gerektiğini savundu.

Grubun dağılmasının ardından Haklar ve Özgürlükler Cephesi üyeleri de Cheney'in ziyaretini protesto etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious