Che'nin pozu belgesel oldu

Che'nin pozu belgesel oldu.8183
  • Giriş : 05.05.2008 / 20:12:00

Sosyalist devrimci hareketin sembol ismi Ernesto Che Guevara, bir belgesele daha konu oldu. Ancak bu kez hayatıyla değil, tek bir fotoğrafıyla...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Herşey 1960 yılında çekilen fotoğrafla başladı; Arjantinli devrimci Che Guevara'nın pozu yaklaşık 50 yılda devrimin, dönüşümün ve reformun sembolü oldu.

Che'nin pozundan yola çıkılarak çekilen belgesel film "Chevolution"ın ilk gösterimi, ABD New York'ta Tribeca Film Festivali'nde yapıldı.

Belgeselde, 1960 yılında bir mitingde Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafın tarihi ve yaklaşık 50 yıllık süreçte anlamının nasıl değiştiği anlatılıyor.

Yapımcı ve yazar Trisha Ziff, 2001 yılında Korda'nın ölümüyle filmi çekmeye karar vermiş. Ziff, "Filmde Che Guevara'yı anlatmaktan çok Korda'nın ölümsüz fotoğrafını anlattık" diyor.

Fotoğrafın çekildiği tarihte Küba'da telif hakkı yoktu ve Küba Uluslararası Telif Hakkı Kanunu'nu da tanımıyordu.

Bu nedenle Che Guevara'nın efsane fotoğrafı T-shirtlerden bikinilere, bira markalarından, dudak parlatıcılarına kadar pek çok üründe kullanıldı.

Belgeselin yapımcısı Trisha Ziff, eğer yaşasaydı Che'nin kendi devrimci fikirlerine tamamen ters olan tüm bu kapitalist hareketlere karşı çıkacağına inandığını söylüyor.

Alberto Korda'nın karesi halen 20'inci yüzyılın sembolü ve dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf olarak gösteriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious