Chirac, Başbakan Villepin'e destek verdi

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, siyasi skandal nedeniyle istifa baskılarına maruz kalan Başbakan Dominique de Villepin'e destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Chirac, Villepin'e ilişkin olarak, "Villepin'e verdiğim görevi yapacağına dair güvenim tam." dedi. Chirac bu açıklama ilk kez açıkça Başbakan Villepin'e destek vermiş oldu. Chirac, "Cumhuriyet dedikoduların ve yalan-yanlış iddiaların yönetimi değildir. Cumhuriyet hukuk demektir." şeklinde konuştu. Yargıçların olayı incelediğini belirten Chirac, "gerçeğin bütünü ile ortaya çıkmasını" temenni etti. Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, iddiların yakında yapılacak cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerden dolayı olduğuna işaret etti. Fransız lider, iddiaların aşırıların elini kuvvetlendireceği uyarısında bulundu.

İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy ile Sosyalist Partili Dominique Strauss-Kahn gibi muhalefet üyelerinin Lüksemburg'daki Clearstream bankasında gizli hesapları olduğuna dair iddialar Fransa'da siyasi havayı ısındırmıştı. Bu atmosferin ardından gizli hesaplara ilişkin iddiaların Cumhurbaşkanı Chirac ile Başbakan Villepin'in bir komplosu olduğu iddiası Fransa'yı daha da karıştırmıştı.

Skandal nedeniyle Villepin'in istifa etmesini istenirken Başbakan, "İstifam etmem için bir neden yok." diyerek eleştirilere tepki gösterdi. 2007 cumhurbaşkanlığı seçimine aday olacağına kesin gözüyle bakılan Sarkozy ile Chirac-Villepin ittifakı arasında kıyasıya bir çekişme var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious