Chirac, sözlerini geri çekti

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Jacques Chirac, İran'a yönelik 'nükleer bomba' gibi sözlerini geri çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, üç basın kuruluşuna verdiği mülakatta, İran'ın nükleer bombaya sahip olmasının tehlike oluşturmadığını, bunu İsrail'e karşı kullanması halinde hemen ortadan kalkacağını söyledi, sonra bu sözlerini geri çekti.

Chirac, The New York Times ve The International Herald Tribune gazeteleriyle Le Nouvel Observateur dergisi muhabirlerini, kendilerine mülakat verdikten bir gün sonra geri çağırarak, bazı sözlerinin yazılmamasını istedi.

New York Times, Chirac ile mülakatın yazılmak koşuluyla yapıldığını ve kasete alındığını yazdı. Gazeteye göre Chirac, geri çağırdığı muhabirlere, ''Ne söylediğim konusunda daha dikkat etmem gerekirdi ve söylediklerimin yazılacağını bilmeliydim'' dedi.

Gazete, Chirac'ın ilk mülakatta, ''Tehlikeli olan; bir nükleer bombaya sahip olmak değil, Orta Doğu'daki silahlanma yarışı ve nükleer silahlanmanın giderek yayılmasıdır. İran için nükleer bombaya sahip olmanın bir faydası yok. İran'ın liderleri İsrail'in haritadan silinmesi çağrısında bulunuyor. Tahran eğer bunu İsrail üzerinde kullanırsa, atılan bomba atmosfere 200 metre gitmeden İran ortadan kalkar'' şeklinde konuştuğunu yazdı.

Chirac, muhabirlere verdiği son mülakatta, ''olası bir saldırıda İran'ın tamamen ortadan kalkacağı'' yolundaki sözleri kullanmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious