Chirac: AB'nin Türkiye'ye tepkisi dengeli

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, AB'nin Türkiye'ye karşı tepkisinin dengeli ve yerinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB zirvesi sonunda basın toplantısı düzenleyen Chirac, Türkiye'nin Ankara Anlaşması ek protokolünü uygulamaması ve Kıbrıs Rum kesimine alan ve limanlarını açmamasına tepki göstermek gerektiğini anlattı.

AB'nin, Komisyonun önerisi doğrultusunda, Türkiye'nin katılım müzakerelerinde 8 başlığın askıya alınmasına onay verdiğini söyleyen Chirac, bunun dengeli bir tepki olduğunu, AB Komisyonunun yıllık değerlendirmelerinin de önem taşıyacağını anlattı.

Bir soru üzerine, "Fransa'nın tavrını" anlatan Chirac, "Her zaman bildim ve söyledim: Türkiye'nin AB'ye katılımı zordur, büyük bir iştir. Bölgenin istikrarı ve gelişmesi için de gereklidir. Bu nedenle, biz katılım müzakerelerinden yana olduk" dedi.

Türkiye'nin AB'ye katılımının zor olacağını ve uzun zaman alacağını tekrarlayan Chirac, AB'nin doğal ve yasal taleplerine yanıt vermesi gereken Türkiye'nin önemli reformlar yapmak durumunda bulunduğunu, bütün bunların sonuçlarının ne getireceğinin şimdilik bilinemediğini anlattı.

Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin olumlu bir sonuca ulaşıncaya kadar sürmesini istediklerini ifade eden Chirac, Türkiye'nin Ankara Anlaşması ek protokolünü Kıbrıs (Rum) konusunda uygulamak istemediğini veya uygulayamadığını, AB'nin de bu uygulamayı sağlamak için önlem aldığını ve tepki gösterdiğini söyledi.

Chirac, AB'nin genişlemesinden yana olunduğunu, ancak bu genişlemenin ekonomik, siyasi ve mali boyutlarının önceden iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Jacques Chirac, bir soru üzerine, Fransız şarkıcı Johnny Hallyday'in vergi kontrolleri ve maliye baskıları nedeniyle Fransa'dan ayrılıp İsviçre'ye yerleşmeye karar vermesinden üzüntü duyduğunu da söyledi ve "fazla vergi ödemekten bıktığını" açıklayan Hallyday'in "vatandaşlık tavrının" yanlış olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious