Chirac: Bush'a hatasını 36 kez söyledim

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, hayatındaki en büyük trajediyi, kızı anoreksia hastası olduğunda yaşadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ailesi hakkında fazla konuşmamasıyla bilinen Chirac, hala tam olarak iyileşemeyen ve 24 saat gözetim altında tutulan 48 yaşındaki kızı Laurence'in hastalığıyla ilgili olarak, "Kabul edemeyeceğim bir yanı yok. Bu, yaşadığım en büyük acı. Zeki ve tatlı bir kızım vardı. 15 yaşında anoreksia hastası oldu" diye konuştu.

Chirac, kızının hastalığı konusunda kendisini bir şekilde suçlu hissedip hissetmediğinin sorulması üzerine ise "Belki daha çok şey yapabilirdim. Psikolojik açıdan yardım edebilirdim" dedi.

Daha önce yayınlanan bir kitapta yer alan, bir aşkı uğruna karısını terk edeceği iddiasını yalanlayan Chirac, aşk dolu bir geçmişi olduğunu, ancak yaşadığı sevdaların hayatını etkileyecek kararlar almasına yol açmadığını ifade etti. Chirac, çok sevdiği kadınlar olduğunu, ancak hiçbirini suistimal etmediğini belirtti.

Anılarını, Sosyalist Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın hayatını kaleme alan yazar Pierre Pean'a anlatan Chirac, Mitterrand'ın çok akıllı ve kültürlü bir kişi olduğunu söyledi.

Serbest pazar liberalizmini de eleştiren Chirac, "Bu, komünizmle aynı kafadan çıkmış" dedi ve küreselleşmenin daha ileriye götürülemeyeceğini savundu.

Chirac, ABD'ye de yüklenerek, "Coca-Cola gibi firmaların hegemonyalarını kabullenmekte zorlandığım doğru. Kendi bakış açılarını benimsetmeye çalışan Amerikalılarla devamlı problemim oldu" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Chirac, Washington yönetiminin Irak politikasına yönelik eleştirilerini de, "ABD Başkanı George Bush'a, muazzam bir hata yaptığını 36 kez söyledim" diyerek dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious