Chirac Çin'de 14 dev imza attı

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

-Çin'e resmi bir ziyaret için gelen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac dev anlaşmalara imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Görüşmeler sonrasında iki ülke arasında havacılık, nükleer ve demiryolu alanlarını da kapsayan 14 işbirliği anlaşması imzalandı. Çin'in Avrupa'daki en büyük müttefiklerinden Fransa, aynı zamanda tarihi 199 öğrenci olaylarını kanlı bastıran Pekin yönetimine bu tarihten itibaren uygulanan silah ambargosunun kaldırılması hususunda destek veriyor.

ANLAŞMALARDA NELER VAR?

Ziyaret kapsamında bir açıklama yapan Airbus Başkanı Louis Gallois, 150 adet küçük gövdeli A320 serisi uçakların Çin'e satılması ve bunların üretimine ilişkin nihai kararın verildiğini duyurdu. Gallois, A320 uçaklarının Avrupa dışında ilk defa üretimi için üretim bandının Pekin'in yakınındaki Tianjin şehrinde olacağını belirtti.

Tek koridorlu A320 uçaklarının Çin'de üretimi için sürdürülen diplomatik görüşmeler çerçevesinde Başbakan Wen Jiabao, Airbus'un Toulouse'daki fabrikasına Aralık 2005'te yaptığı ziyaretinde 10 milyar dolarlık 150 Airbus siparişi vermişti.

Dev Fransız şirketlerinden Alstom ise Çin ile 400 milyon Euro (505.5 milyon dolar) değerinde demiryolu ve hidroelektrik anlaşması imzaladı. Alstom Başkanı Patrick Kron'un imzaladığı anlaşma çerçevesinde Alstom, Çin'den 300 milyon Euro değerinde 5 yüz kargo lokomotifi alacak.

Anlaşmaların ardından iki lider ortak bir basın toplantısı düzenledi. Soru kabul edilmeyen toplantıda iki lider karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Çin ve Fransa, BM Güvelik Konseyi'nin daimi 5 üyeden ikisini oluşturuyor. 4 gün sürecek ziyareti kapsamında Chirac, Hu ile Kuzey Kore'nin nükleer sorununu masaya yatırdı. İki ülke 9 Ekim'deki nükleer denemeden dolayı ''ciddi endişe'' duyduklarını dile getirdi.

Chirac, ziyaretinden önce yaptığı yazılı açıklamada, Çin-Fransa işbirliğini güçlendirmenin 'Paris'in dış politikasının merkezini oluşturduğunu' söyledi. Chirac, "Fransa'da herkes, dünyanın geleceğinin Çin ile birlikte olduğunu biliyor. Çin de her zaman Fransa'da bağımsız ve Çin'le birlikte dengeli bir dünya kurulması için çalışmak isteyen bir ortak bulacağından emin" diye konuştu.

Çin Ulusal Halk Meclisi Başkanı Wu Bangguo ve Başbakan Wen Jiabao ile de görüşen Chirac, Pekin'den sonra Çin'in ortasında yer alan Wuhan şehri ile kuzeydeki Xian'a gidecek. Gelecek yıl görevi sona erecek Chirac, son 2 yılda Çin'e ikinci ziyaretini yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious