Chirac Sarkozy'ye destek vermedi

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, iş dünyasının liderlerine yaptığı yeni yıl konuşmasında 5 yıllık yönetim planını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Chirac'ın, Sarkozy'ye ilk kez bu kadar sert bir şekilde cephe aldığı ve 3. kez Cumhurbaşkanı adayı olabileceği belirtiliyor. Chirac'ın sert tavır almasının sebeplerinden birinin de Sarkozy'nin adaylığını açıklamasına rağmen İçişleri Bakanlığı'ndan istifa etmemesi olarak gösteriliyor. Görev süresi ilk turu 22 Nisan'da yapılacak seçimin ardından sona erecek olan Chirac, 5 yıllık yeni dönem programında vergi indirimine ve evsizlere konut projelerine yer verdi.

Royal'in Çin Seddi hatırası

FRANSA'DA Cumhurbaşkanlığı adayları arasında yapılan son ankette en yakın rakibi Nicolas Sarkozy'ye 4 puan fark atarak liderliğini koruyan Sosyalist Partili Segolene Royal, Ortadoğu turunun ardından Çin'e gitti. Rakiplerinin 'dış politika tecrübesi az iddialarına' gezilerle yanıt veren Royal, Çin Seddi'ni gezdi. Pekin'de Devlet Başkan Yardımcısı Zeng Qinghong ile görüşen Royal, Çin'in Fransız firmaları için dev bir pazara dönüştüğünü kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious