Chirac siyasi mesaj vermiş

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, Chirac’ın "Türkiye’nin AB üyeliği için Ermeni soykırımını tanıması gerekir" sözlerinin "siyasi bir mesaj" olabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Chirac’ın söylemi bu şekilde yorumlansa bile, diğer yandan Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel’in kesin bir şekilde ’AB üyeliği için Türkiye’ye yeni siyasi kriterler getirilemez’ dediği de gözden uzak tutulmamalı. Fransa Cumhurbaşkanı’nın siyasi bir mesaj vermeyi uygun bulmuş olduğu düşünülebilir. Türkiye Ermenileri olarak, Fransa Cumhurbaşkanı’nın Ermenistan ve Türkiye arasında eksik olan diyaloğa yarayacak açıklamalar yapmasını tercih ederdik. İki ülke arasında diyalog ortamı olmadığı sürece derin sorunların çözüme kavuşmasını mümkün görmüyoruz."

10 MİLYON ERMENİ OLURDU

Patrik Mesrob II, Chirac’ın büyük etki yaratan açıklamalarının hemen öncesinde, orijinali Almanca yayımlanan, Türkiye’de ise bir yıldır Türkçe olarak çıkarılan GEO dergisine verdiği röportajda yaşananlarda her iki tarafın da sorumluluğu olduğunu iddia etti. Patrik Mesrob II, "Ermeniler ayrılıkçı, Türkler de İttihatçı politikalar uygulamasalardı, bugün Türkiye’nin en az 10 milyon Ermeni nüfusu olurdu. Ülkemiz bundan çok yararlanabilirdi. Bu fırsatı ne yazık ki, Türkler de, Ermeniler de kaçırdılar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious