'Chirac ve Merkel ortak hareket edecek'

'Chirac ve Merkel ortak hareket edecek'.9349
  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

İngiliz The Financial Times gazetesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Türkiye'ye karşı birleştiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazete, Merkel'in Ankara'ya Rumlara limanlarını açması için 18 ay süre verilmesine yönelik isteğini Chirac'ın destek vereceğini yazdı. Gazete, AB Komisyonu'nun bu yönde bir şartı geçen hafta açıkladığı tavsiyeye eklemediğini belirterek, yetkililerin "Berlin ve Paris bu tür bir şartı eklemenin Ankara'ya yönelik baskının devam etmesi için gerekli olduğunu düşünüyor" dediğini aktardı.

Merkel, NATO zirvesi için Riga'da bulunduğu geçen hafta AB Komisyonu'nun tavsiye raporunun "sertleştirilmesinin" gerektiğini ve 18 ay içinde AB Konseyi'nin durumu ele alması için bir şart eklenmesinin gerekli olduğunu söylemişti. Fransa Cumhurbaşkanlığı ofisinden bir yetkili İngiliz gazetesine yaptığı açıklamada, "Berlin ve Paris Türkiye konusunda ortak hareket edecek." dedi. Bugün bir araya gelecek iki liderin görüşmesinde Chirac'ın Merkel'e destek vermesi bekleniyor. Paris-Berlin'in görüşlerine Portekiz, Rumlar ve Yunanistan destek verirken İngiltere ve İskandinav ülkeler, Ankara'ya yeni bir mühlet verilmesine karşı çıkıyor.

AB dönem başkanı Finlandiya, müzakerelerin kısmi olarak 11 Aralık'taki bakanlar toplantısında karara bağlanmasını istiyor. Ancak Berlin'den gün gelen bir açıklamada Merkel'in önerisinin 14-15 Aralık'taki liderler zirvesinde ele alınmasını beklediği bildirildi.

Brüksel'deki yetkililer Berlin-Paris hattından gelen bu adımı eleştiriyor. Fin bir diplomat, "Yeni bir şart olmasına gerek yok. Türkler zaten Komisyonu'nun bu raporu ile yeterince cezalandırılmış hissediyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious