Chirac yeniden aday olmayacak

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, cumhurbaşkanlığına yeniden aday olmayacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Canlı yayında halka seslenen 74 yaşındaki Jacques Chirac, 40 yıldan fazla süren politik yaşamının sonuna geldiğini söyledi.

3. kez Cumhurbaşkanı olmak için seçim yarışına katılmayacağını ifade eden Chirac, ülkesine farklı bir biçimde hizmet etmenin zamanının gelmekte olduğunu belirterek, ''Yeni görev için oylarınızı istemeyeceğim'' dedi.

Elysee Sarayı'ndan yaptığı duygu yüklü konuşmasında Chirac, Fransızlar'dan, aşırılıktan kaçınmalarını isteyerek, ülkesini ''tutkuyla'' sevdiğini de kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin en şanslı adayı olarak gösterilen Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy'ye değinmeyen Chirac, ''kişisel seçimlerini'' daha sonra açıklayacağını, halka farklı mesajlar da vereceğini bildirdi.

Kamuoyu yoklamaları, cumhurbaşkanlığı yarışının, muhafazakar Nicolas Sarkozy, Sosyalist Segolan Royal ve merkezde yer alan François Bayrou arasında geçeceğini gösteriyor.

Siyasal gözlemciler, hükümet üzerindeki siyasal otoritesini mümkün olduğunca sonuna dek kullanabilmek açısından, görev süresi 16 Mayıs'ta geceyarısında dolacak Chirac'ın, aday olmayacağı mesajını çok geç verdiği'' yorumunu yapmıştı.

Chirac, ilk kez 1995 yılında düzenlenen seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilmiş, 2002 yılındaki seçimlerde aşırı sağcı Jean-Marie Le Pen karşısında solun da desteğiyle yarışı bir kez daha kazanma başarısı göstermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious