Chirac'a vekil tepkisi!

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Kars Milletvekili Selami Yiğit, 'Ermeni Soykırımı' iddialarını yineleyen Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'ı Kars'a davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anavatan Kars Milletvekili Selam Yiğit, yaptığı yazılı basın açıklamasında Chirac'ı, Ermeni mezalimini bütün şiddeti ile yaşayan yerlerden olan Kars'a davet etti. "Sayın Chirac, 30 Ekim'de Kars'ın kurtuluş yıldönümünde misafirim olsun" diyen Yiğit, "Ermeni katliamlarının sonucu olan toplu mezarı birlikte gezelim. Ermeni mezalimine hedef olmuş aileleri birlikle ziyaret edelim." dedi.

Fransa'nın, Ermeni meselesine öteden beri siyasi kaygılarla yaklaştığını vurgulayan Yiğit, Ermeni soykırım iddialarının kabulünü Avrupa Birliği (AB) üyelik şartı olarak öne sürmesini eleştirdi. Chirac'ın Türkiye Cumhuriyeti topraklarında, Ermeni mezalimi ve katliamlarının izlerini gördüğünde ve tanıklarını dinlediğinde aynı iddialarını sürdürmeyeceğini belirten Yiğit şu ifadeleri kullandı: "Erzurum, Van, Diyarbakır gibi birçok ilimizde olduğu gibi Kars'ın hemen hemen her köyünde Ermeni Taşnak çetelerinin katliam ve zulmünü yaşamış ailelerin çocuk ve torunları vardır. Ermenilerin katlettiği Türklere ait toplu mezarlardan bazıları bölgemizde bulunmaktadır. Kars'ın Yenice köyünde, Iğdır'ın Oba köyünde, Van'ın Zeve ve Çavuşoğlu köylerinde, Erzurum'un Dumlu ve Tımar köylerindeki toplu mezarlar, yaşanan vahşeti tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir."

BEN DE BU ACILAR YAŞADIM

Selami Yiğit, Ermeni mezalimi nedeniyle acı dolu günleri yaşamış ailelerin torunlarından birinin de kendisi olduğunu ifade etti. Yiğit, şöyle konuştu: "Doğum yerim olan Selim'in Kekec köyünde Ermeni katliamından dağlara kaçarak kurtulmuş olan birkaç erkekten biri de dedemdir. Buna rağmen bizler, tarihin bu sayfasını yeniden açarak, kuşaklar arasında kin ve nefret tohumlarını yeniden yeşertmek istemiyoruz. Birçok ilimizde olduğu gibi Kars'ta da halen yaşamakta olan Ermeni vatandaşlarımızla birlikte geleceğe bakıyoruz."

Chirac'ın ifadelerinin hem kendisine hem de Fransa'ya yakışmadığını vurgulayan Yiğit, Chirac'ın Türkiye'nin AB üyeliği karşısında Ermeni soykırımının tanınması şartını ileri sürmesini eleştirdi. "Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı olduğu kadar, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğu unutuluyor." diyen Yiğit sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarihte büyük acıların yaşanmasına karşın farklı toplumlara beşiklik eden ülkemiz yüzünü Avrupa Birliği'ne dönmüştür. Halkımızın özgür iradesiyle zaten benimsediği Avrupa değerlerini daha da geliştirme hedefini tarihçilere bırakılması gereken Ermeni soykırım iddialarını her fırsatta gündeme getirerek baltalamak. Büyük devrimin ülkesi Fransa'nın kendisini inkarıdır. Bu tehlikeli yaklaşımın, Ermeni ve Türk toplumları arasında yeşertilmeye çalışılan barış ortamını zedeleyeceği gibi bölgemizde süre gelen kriz ortamını daha da derinleştireceği açıktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious