Chirac'tan Erdoğan'a 'üzgünüm' telefonu

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayan Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac'ın, "Fransız Ulusal Meclisinin girişiminden dolayı çok üzgün olduğunu" söylediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Başbakan Recep Tayyip Errdoğan'ın kendisini telefonla arayan Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac'tan Fransız Meclisinden geçen sözde “Ermeni soykırımını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören” teklifin yasalaşmasını engellemesini istediği öğrenildi.

Fransız Ulusal Meclisinin girişiminin kendisini çok üzdüğünü ifade ederek, ”Duygularınızı tamamen anlıyor, üstelik paylaşıyorum” diyen Chirac'ın da teklifin yasalaşmasının engellenmesi konusunda elinden geleni yapacağını ifade ettiği kaydedildi.

Edinilen bilgiye Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chrirac, bugün sabah saatlerinde Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradı.

“Fransız Ulusal Meclisinin girişimi beni çok üzdü” diye sözlerine başlayan Chirac'ın, bu konunun Fransa'da yaklaşan genel seçimlerle ilgili bir gelişme olduğunu belirttiği öğrenildi.

Fransa'daki Ermeni vatandaşların oylarının bu gelişmede etkili olduğuna işaret eden Chirac'ın, Fransa ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilerde bir değişikliğin asla söz konusu olmadığını ifade ettiği kaydedildi.

Chirac'ın yine de böyle bir girişimin yapılmasından dolayı çok üzüldüğünü ifade ettiği bildirildi.

Başbakan Erdoğan'ın da hükümetteki ve Türk kamuoyundaki infiali Fransa Cumhurbaşkanı'na bir kez daha ileterek, zamanında bu girişimin önlenmesi için gerekli girişimlerde bulunduğunu hatırlattığı öğrenildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'ın Ermenistan'a yaptığı ziyaret sırasında Ermeni soykırımı iddaları ile ilgili söylediklerinin de Türk kamuoyunda tepkiyle karşılandığını belirten Başbakan Erdoğan'ın, Chriac'ın özellikle Türkiye'nin AB üyeliğiyle asılsız iddialar arasında bağlantı kuran sözlerini eleştirdiği ifade edildi. Erdoğan'ın, “Bu yaklaşımınızı benimsememiz mümkün değildir” dediği kaydedildi.

Jaques Chirac'ın Fransız parlamentosundaki gelişmenin Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan müzakareleri açısından hiçbir şeyi etkilemeyeceğini söylediği belirtildi.

Başbakan Erdoğan'a, “Duygularınızı tamamen anlıyor, üstelik paylaşıyorum” diyen Chirac'ın hükümetinin AB sürecini etkilememesi için elinden gelen herşeyi yapacağını vurguladığı belirtildi.

Chirac'ın açık konuştuğu için Başbakan Erdoğan'a teşekkür ettiği ve görüşlerine saygı duyduğunu söylediği de ifade edildi.

“İLİŞKİLERİMİZİ SİYASETE KURBAN ETMEMELİYİZ”

Başbakan Erdoğan'ın görüşmede Chirac'a Türkiye'de genel seçimlerin yaklaştığını hatırlatarak, “İkili ilişkilerimizi asla siyasete kurban etmemeliyiz” dediği öğrenildi.

Fransa'daki yasa teklifinin Fransa anayasasındaki ifade özgürlüğü ilkelerine de aykırı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan'ın, bu girişimin Türk halkına mantıklı ve makul gerekçelerle izahının mümkün olmadığını dile getirdiği kaydedildi.

Erdoğan'ın ayrıca, “Bu bizim Ermenistan'la aramızdaki sorun. Tarihçilerin yapması gereken araştırmaların siyaset konusu yapılması bizi ayrıca üzmüştür” dediği ifade edildi.

Başbakan Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'tan Meclis'ten geçen teklifin yasalaşmasını engellemesini istediği öğrenilirken, “Bu aramızdaki ilişkilerin daha fazla yara almamasını sağlamak açısından önemli” dediği kaydedildi. Chriac'ın da bu anlayışı paylaştığını belirterek, bu konuda elinden geleni yapacağını söylediği bildirildi.

Türkiye'nin AB sürecini desteklemeye devam edeceğini tekrarlayan Chriac'ın ”Duygularınızı ve tepkilerinizi gayet iyi anlıyorum” dediği ifade edildi. Chirac'ın seçimlere gidilen hassas siyasi ortamda Türk-Fransız ilişkilerinin zarar görmemesi için elinden gelen herşeyi yapacağını vurguladığı ve Başbakan Erdoğan'a bir kez daha, “Duygularınızı ve tepkilerinizi gayet iyi anlıyorum” dediği öğrenildi.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious