Chirac'tan Sarkozy'ye destek iddiası

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

Nicolas Sarkozy, bu sabah Elysees Sarayı'na giderek cumhurbaşkanı Jacques Chirac'la görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

FRANSA'da yapılan düzenlenen cumhurbaşkanlığı 1'inci tur seçimlerini yüzde 31'lik oy oranıyla kazanan Nicolas Sarkozy, bu sabah Elysees Sarayı'na giderek Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'la görüştü.

Diplomatik çevreler, seçim gününün hemen ertesinde yapılan bu görüşmeyi, Chirac’ın Sarkozy’ye açık ve resmi desteği olarak değerlendirdi.
Fransa'da dün düzenlenen ilk tur seçimlerinde ikinci tura kalan diğer aday, yüzde 26’lık oy oranıyla Sosyalist Parti lideri Segolene Royal oldu. 6 Mayıs'ta iki aday arasında düzenlenecek ve ülkenin yeni cumhurbaşkanını belirleyecek olan seçimler için yapılan ilk anketlerde Sarkozy yüzde -54, Royal ise yüzde 46-47 oy oranlarına ulaşıyor. 14 günlük 2'nci tur kampanyasında iki aday 5'er miting düzenleyecek. Royal ve Sarkozy, 2 Mayıs akşamı, kampanya başından bu yana ilk kez bir televizyon yayınında karşı karşıya gelerek bu geleneği yeniden başlatmış olacak. 2002 seçimlerinde ikinci tura kalan iki adaydan merkez sağ lideri Jacques Chirac, aşırı sağcı rakibi Jean-Marie Le Pen’le birlikte ekrana çıkmayı reddetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious