Chirs de Burgh, İran'da konser verecek

Chirs de Burgh, İran'da konser verecek.12260
  • Giriş : 30.05.2008 / 22:52:00

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da konser veren dünyaca ünlü İngiliz şarkıcı Chris de Burgh, İran'da...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Chris de Burgh konser ayrıntılarını görüşmek üzere Tahran'a gitti. Burada konuşan Burgh basının "Neden İran'dasınız" sorusunu, "İran dünyada çok da iyi bir imajı olmayan bir ülke olabilir. Ama 77 milyon kişinin buradaki her olayı desteklemediğini de unutmayalım. Ben şarkı söylemek için buradayım" sözleriyle yanıtladı.

İranlı yetkililer, Aryan isimli İranlı bir grubun da Chris de Burgh ile konser vermesini onaylamıştı.

"Arian" isimli pop grubunun sanat yönetmeni Muhsin Receppur, konserin, 1979 İslam devriminden beri yerli bir grupla yabancı bir şarkıcının İran'da vereceği ilk konser olacağını bildirmişti.

Grubun halihazırda de Burgh ile "Barış İçin Ezgi" adlı bir parça seslendirdiğini belirten Receppur, konserin "İran halkının barış yanlısı olduğunu bütün dünyaya gösterme amacı taşıdığını" söyledi.

Receppur, konsere ilginin yüksek olacağını düşündüklerini, bu nedenle de konseri 12 bin kişilik bir yerde düzenleyeceklerini kaydetti.

Receppur, konser konusunda İran İslami İrşad ve Kültür Bakanlığı'nın onayının alındığını, Tahran'da yapılacak konserin benzerini yurtdışında düzenlemeyi düşündüklerini de belirtti.

İngiliz bir ailenin çocuğu olan ve İrlanda'da büyüyen de Burgh, İran'da oldukça popüler konumda bulunuyor. Sanatçının, Batı müziğine büyük ilgigösteren İran gençliği arasında çok sayıda hayranı bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, göreve geldiği 2005 Ağustos ayından sonra radyo ve televizyonlarda Batı müziğinin çalınmasını yasaklamıştı. İran'da, Batılı sanatçıların son albümlerinin korsan baskıları, el altından satılıyor.

Alman senfoni orkestrası Osnabrück de geçen ağustos ayında, Tahran senfoni orkestrasının daveti üzerine Tahran'da Beethoven ve Brahms'ın bazı eserlerini seslendirmişti.

İranlılar, 1979'daki İslam devriminden bu yana ilk kez bir Batı orkestrasının Tahran'da verdiği konsere büyük ilgi göstermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious