CHP, 6 milyon seçmeni sordu

CHP, 6 milyon seçmeni sordu.16357
  • Giriş : 03.12.2008 / 16:39:00

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, ''Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı yeni 6 milyon seçmen, hangi seçim çevrelerine kaydedilmiştir?'' diye sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özbolat, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, 2002 genel seçiminde 41 milyon 376 bin 953 olan seçmen sayısının, 2004 yerel seçiminde yaklaşık 2 milyon 200 bin artarak, 43 milyon 552 bin 931'e çıktığını ifade etti.

2007 genel seçiminde ise aradan geçen 3 yıla rağmen, seçmen sayısının yaklaşık 1 milyon azalarak, 42 milyon 533 bin 41'e düştüğünü kaydeden Özbolat, seçmen sayısının, 2009'da yapılacak yerel seçimler için, 6 milyon artışla 48 milyon 265 bin 644 olarak açıklandığını bildirdi.

Özbolat, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

''2007 genel seçiminde 6 milyon insan oy kullanmamışsa, 'temsilde adaletsizlik' durumu oluşmuş mudur?

YSK'nın açıkladığı yeni 6 milyon seçmen, hangi seçim çevrelerine kaydedilmiştir? Yeni seçmenlerin il ve ilçelere göre dağılımı açıklanacak mıdır?

Muhalefette olsaydınız, seçmen sayısının 1 yılda 6 milyon arttığı açıklansaydı, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gider miydiniz?''
-ANKARA'NIN ULAŞIM SORUNU-

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl de İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a yönelttiği soru önergesinde, Ankara merkez ve ilçelerinde kaç tane belediye otobüsü, özel halk otobüsü ve minibüs-dolmuşun hizmet verdiğini öğrenmek istedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesine ait çalışabilir durumda olan, ancak hizmete sokulmayan otobüs sayısını da öğrenmek isteyen Bingöl, ''Sincan Fatih Mahallesinde olduğu gibi, bazı mahallelerde belediye otobüslerinin hizmetten çekildiği ve o hatlara, otobüse göre kapasite olarak 3'te 1 yolcuya hizmet veren dolmuş konulduğu iddiaları doğru mudur?'' diye sordu.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk ise Başbakan Erdoğan'ın yanıtlamasını istediği soru önergesinde, ''Ekonomiye sağlayacağı faydalar gözönünde tutularak, ülkede üretilen mal ve hizmetlerin tercih edilmesi'' konusunda, dün yayımlanan genelgeyi gündeme getirdi.

Bu genelge için neden 6 yıl beklendiğini ifade eden Köktürk, ''Bu genelge, Hükümetin bugüne kadar sürdürdüğü ekonomi politikalarının iflas ettiğinin bir kanıtı değil midir?'' sorusunun yanıtlanmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*