CHP, AKP'nin adayı Abdullah Gül'e randevu verecek mi?

CHP, AKP'nin adayı Abdullah Gül'e randevu verecek mi?.11952
  • Giriş : 14.08.2007 / 14:06:00

Gül, bugün de cumhurbaşkanlığı adaylığı için destek turlarını başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, dün adaylığının kesinleştiği toplantıda kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Gül, bugün de cumhurbaşkanlığı adaylığı için destek turlarını başlattı. Gül'ün destek turuna ilk randevuyu MHP verirken, CHP ve DSP Gül'ün adaylık konusunu bugün parti içinde yapacağı toplantılarla masaya yatıracak.

Abdullah Gül'ün, Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda, CHP ve DSP'den istediği randevu taleplerine henüz bir yanıt gelmezken, iki parti 13:00'te yapacakları parti içi toplantılarla randevunun kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek. Özellikle CHP kulislerinde, randevu talebi kabul edilmesi durumunda dahi, Gül'ü Genel Başkan Baykal'ın mı yoksa Genel Başkan Yardımcılarından birinin mi karşılaması konusu tartışılacak. Diğer yandan CHP kulislerinde Deniz Baykal'ın, Başbakan Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanını "uzlaşı ile seçeceğiz" açıklamalarının arkasında durmadığını belirterek, Gül'e randevu vermeyeceği ifade ediliyor. Randevu için son karar bugünkü MYK'da karara bağlanacak.

GÜL, DTP'DEN RANDEVU TALEP ETTİ, DTP'LİLER Ankara'DA DEĞİLİZ DEDİLER

Gül, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde parlamentoda 20 milletvekili ile temsil edilen Demokratik Toplum Partisi (DTP)'nden de randevu talebinde bulundu. Dün akşam saatlerinde Muş Milletvekili Sırrı Sakık'a gelen randevu talebine, DTP milletvekillerinin seçim bölgelerinde olduğunu gerekçe göstererek, Gül ile ancak Çarşamba günü bir araya gelebileceklerini belirttiler. DTP, Gül'ün yarın için randevu talep etmesini bekleyecek. Ancak ikinci kez randevu talebi gelse bile DTP, yetkili kurulları ile görüştükten sonra kesin kararını verecek. DTP'deki genel eğilim Gül'e destek yönünde.

Konu ile ilgili CİHAN'a açıklama yapan Sırrı Sakık, Gül'ün adaylığı konusunda parti yönetimi olarak bir araya geleceklerini ve alacakları karar doğrultrusunda hareket edeceklerini belirtti. Sakık, Gül'den taleplerinin olabileceğini belirterek, "Biz Türkiye'de Cumhurbaşkanı olacak kişiden beklentimiz, ülkenin önünü açan, demokratikleşmesinde ciddi adımlar atabilecek, özgürlükler konusunda adımlar atabilecek niteliklere sahip olmasını isteriz. Bunu da sayın Gül ile paylaşacağız" dedi.

GÜL, BAĞIMSIZLARDAN DA DESTEK İSTEYECEK

Gül, cumhurbaşkanlığı adaylığı için çıktığı destek turu kapsamında TBMM'de yer alan bağımsız milletvekilleri ile de bir araya gelecek.

Gül ayrıca, Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyüpoğlu ve Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ile bugün görüşecek. Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz'dan da randevu talebinde bulunan Gül'ün Yılmaz ile de yarın bir araya gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious