CHP, AKP'nin anayasa çalışmalarına kaygılı bakıyor

CHP, AKP'nin anayasa çalışmalarına kaygılı bakıyor.10357
  • Giriş : 06.09.2007 / 11:45:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP'nin 'sivil anayasa' çalışmalarını 'kaygı ve endişeyle izlediklerini' belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal hükümeti uyardı 
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,  Cumhuriyet'in ve Lozan Anlaşması'nın kazanımlarını tehlikeye düşürecek adımlar atılabileceğini söyledi.

Deniz Baykal, önceki gün parti genel merkezinde topladığı milletvekilleriyle AKP'nin yeni anayasa hazırlığına ilişkin kaygılarını paylaştı. AKP, 22 Temmuz seçimlerinden önce sivil bir anayasa için girişim başlatmıştı. Bu çerçevede altı akademisyene bir taslak hazırlatılmıştı. AKP de bu taslağı incelemek üzere 11 kişilik bir Anayasa Hazırlık Komisyonu oluşturmuştu. Hazırlık komisyonu anayasa taslağı üzerindeki değişiklik önerilerini akademisyenler kuruluna iletmişti. Anayasa taslağının kamuouyla paylaşılmaması eleştiri alınca AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Hazırlık Komisyonu üyesi Dengir Fırat, taslağı, son biçimini verdikten sonra siyasi partilere göndereceklerini söylemişti.

Önceki gün CHP'li milletvekilleriyle Anayasa Değişikliği girişimlerini ele alan Baykal, AKP'nin tavrını eleştirdi. Sınırlar ötesinde Türkiye'yi içine alan gizli planlamalar yapıldığını savunan ve Ortadoğu'daki gelişmelere dikkat çeken Baykal, sivil anayasa çalışmalarının bu planın uzantısı olduğu yolunda kaygıları bulunduğunu söyledi. Edinilen bilgiye göre, Baykal'ın değerlendirmeleri ve kaygıları ana başlıklarıyla şöyle:

Gizli planların parçası olarak Lozan Anlaşması'yla aldığımız hakları ve Cumhuriyet'in kazanımlarını geri almaya çalışan güçler var. Bunlar hareket halinde.

Sivil anayasa, bunların örtüsü izlenimi veriyor. Bir kere bu sivil anayasa çalışmalarının bir sahibi bile yok, belli değil. Sahip çıkamıyorlar. Ortaya çıksınlar, sahiplensinler bir kere. Ondan sonra değerlendirmelerimizi daha açık bir şekilde söyleriz.

Bu sivil anayasa söylemi nereden çıktı? Bu bir kandırmaca izlenimi veriyor. Cumhuriyet'in kazanımlarını ortadan kaldıracak adımlara kılıf yapılmak isteniyor. Bunun altında bizim bugüne kadar kararlılıkla dile getirdiğimiz iddialarımız var. Türbanı kamusal alana taşıyacak, laikliğin içini boşaltacak ve tehlikeye atacak ve üniter devlet yapısını sıkıntıya sokacak niyetler, sivil anayasa kavramının arkasına saklanmış görünüyor. Bunlar bizim her zaman söylediğimiz kaygılar.

Biz anayasa değişikliğine karşı değiliz. Bunun yolu da bellidir. Yeni anayasa diyalogla ve uzlaşmayla hazırlanır. Ama sivil anayasa adı altında bazı gizli emellerin gerçekleştirilmesi tehlikesini de görmezden gelemeyiz."

Erdoğan'a imalı yanıt: Bu iş kantin muhasebeciliğiyle olmaz

Deniz Baykal, partili milletvekilleriyle gerçekleştirdiği toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, TBMM'de hükümet programı görüşmeleri sırasında kendisinin 1974'teki Enerji Bakanlığı döneminde faizlerin yüzde 40'lar seviyesinde olduğunu iddia ettiğini anımsattı. Bu sırada Erdoğan'a "Atıyorsun" dediğini kaydeden Baykal, şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı yanlış rakam kullanamaz. '1974 yılında reel faizler yüzde 40'tı' deyince ben hemen 'Atıyorsun' dedim. Ekonomi tarihinden söz eden bir insanın o dönemde faizin negatif olduğunu bilmesi gerekir. Bu, vahim bir bilgi eksikliği ve sorumsuz bir çarpıtma."
Erdoğan'ın aynı görüşmelerde banka faizleriyle ilgili uyarıda bulunan CHP Trabzon milletvekili Akif Hamzaçebi'ye, eski defterdar olmasından hareketle "Bu işler defterdarlıkta vergi memurluğu yapmakla olmaz" dediğini de anımsatan Baykal, Başbakan'a kantin subayı olarak görev yaptığı askerliğine göndermede bulunarak yanıt verdi. Baykal şöyle dedi: "Meclis'te bir milletvekiline 'Vergi memurusun fazla konuşma' demeye getiriyor, hakaret ediyor. Üzüntü verici bir durum. Biri de çıkıp ona 'Kantinde muhasebecilik yaparak bu işler olmaz' ya da 'Kantin muhasebeciliğiyle bu kadar olur, bununki gibi olur' derse ne olur?" Başbakan Erdoğan, askerliğini İstanbul'daki Hasdal Kışlası'nda kantin subayı olarak yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious