CHP, AKP'yi şortla protesto edecek

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Antalya İl Genel Meclisi'nin CHP'li üyeleri artık toplantılara şortla katılacak. Ancak nedeni, Antalya'nın sıcağı değil, 'türban'a tepki.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP'lilerin oylarıyla, mecliste göreve başlarken edilen 'laiklik ve Anayasa'ya sadakat' yemini kaldırıldı, kıyafet de serbest bırakıldı. CHP'liler de 'Madem öyle, biz de şortla geliriz' dedi.
İl Genel Meclisi şubatta içtüzük hazırladı. Meclis içtüzüğünde, üyelerin göreve başlama yemin metni de yer aldı: "... hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma..."

Ancak bu yeminin ömrü iki ay oldu. Meclis nisan toplantısında göreve başlama yemini ve kılık kıyafeti sınırlayan madde, 17'ye karşı AKP'nin 22 oyuyla içtüzükten çıkarıldı. Değişikliğe göre, artık üyeler göreve başlarken 'laiklik ve Anayasa'ya sadakat' yemini etmeyecek, toplantılara da 'serbest' kıyafetle katılabilecek. Antalya İl Genel Meclisi'nde henüz 'türbanlı' üye yok, ancak bu değişiklikle önümüzdeki seçim için 'yol' açılmış oldu.

AKP: Başörtü de girebilmeli
AKP grup sözcüsü Ali Yalçınkaya düzenlemeyi şöyle savundu: "Özel İdare Komisyonu, milletvekilleri yeminine özenerek yeni üyeler için yemin hazırlamış. Yemin işini özenti olduğunu düşünerek kaldırdık. Yasakları kaldıran parti olarak tek tip kıyafet anlayışını istemiyoruz. Bu nedenle kıyafet serbestisi getirilmesini sağladık. Bunun 'başörtüsüne geçit' gibi algılanmasından gocunmuyoruz. Meclise başörtülü de, örtüsüz de girebilmeli."

CHP Grup Başkanvekili İsmet Uysal'ın AKP'ye yanıtı ise şöyle: "AKP'liler yemini içeren unsurları hazmedemiyor. İl Genel Meclisi resmi bir kurum. Kıyafet neden serbest bırakılıyor? Madem kıyafet serbest oldu, protesto için önümüzdeki ay meclise şortla geleceğim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious