CHP, Anayasa değişikliğinden vazgeçmeye çağırdı

CHP, Anayasa değişikliğinden vazgeçmeye çağırdı .8971
  • Giriş : 09.02.2008 / 12:11:00
  • Güncelleme : 09.02.2008 / 13:04:43

CHP Grup Başkanvekilleri, milletvekillerini, Anayasa değişikliğiyle ilgili değişiklikten vazgeçmeye çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, "AKP, MHP ve DTP'yi anayasa değişikliğine evet diyecek tüm milletvekillerini sağduyuya çağırıyoruz, Türkiye'yi maceraya sürükleyecek bu girişimden vazgeçin" şeklinde konuştu.

CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Suha Okay, Kemal Kılıçdaroğlu ve Kemal Anadol, TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi.

Kemal Anadol, yapılması düşünülen Anayasa değişikliğinin Türkiye'yi Ortaçağ karanlığına geri götürmek ve 85 yıllık Cumhuriyetin rövanşını almak amacını taşıdığını öne sürdü.

Anadol, ''Anayasa değişikliğine 'evet' diyecek tüm milletvekillerini sağduyuya davet ediyoruz. Toplumu kargaşaya, maceraya sürükleyecek, girişimlerden vazgeçmek için açık çağrıda bulunuyoruz.'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, türban tartışmaları nedeniyle Türkiye'nin çok önemli bir kırılma noktasına geldiğini, toplumun hızla bölündüğünü ve ayrıştığını iddia ederek, bu ayrışmanın tehlikeli boyutlarda olduğunu savundu.

Ayrışmanın sadece üniversitelerde değil toplumun her alanına hızla yayılacağını savunan Kılıçdaroğlu, AKP ve MHP'yi, bir sorunu çözeceğiz diye yeni ve daha büyük bir soruna neden olmakla suçladı.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, türbanla ilgili değişiklik teklifinin mahçup ve masum bir değişiklik olmadığını söyledi.

AKP'nin şimdi de katsayı sorununu gündeme getirdiğini, Yargıtay'ın yapısıyla oynamak istediğini ifade eden Okay, AKP'nin kararlı bir şekilde Cumhuriyetle hesaplaşmaya çalıştığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious