CHP, Anayasa Mahkemesi'ne gitmekte kararlı

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

CHP, 367'yi bulmazsa Anayasa Mahkemesi'ne gitmekte kararlı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, AK Parti'nin uzlaşma olmadan dayatma ile bir Cumhurbaşkanı adayı belirlemesi ve yapılacak ilk turda 367'nin bulunmaması halinde, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne görüreceklerini yineledi.
Partisinin hukukçu milletvekilleriyle birlikte TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Haluk Koç, tüm hukuki itirazlarına rağmen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda 367 milletvekilinin bulunması gerektiğine ilişkin görüş karşısında AK Parti'nin telaşa düştüğünü söyledi. ''367 korkusu, telaşı buram buram AK Parti'yi sardı" diyen Haluk Koç, uzlaşma arayışı olmadan Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi halinde, 367'nin sağlanması için siyasi pazarlık payı arayanların çıkacağını kaydetti. AK Parti'nin yakın veya uzak gelecek siyasi ikbal dağıtma sözü ile 367'yi bulmaya çalışacağını öne süren Koç, hiçbir siyasetçi ve partinin, böyle bir dayatmanın payandası olmasası gerektiğini kaydetti.

Anayasa'nın 102. maddesini okuyan Haluk Koç, bu maddenin ilk fıkrasında; cumhurbaşkanının TBMM üye tam sayısının

üçte iki çoğunluğuyla ve gizli oyla seçileceğinin ifade edildiğini, bu maddede bir temenni değil, tanzim bulunduğunu kaydetti. Anayasa'nın 96. maddesinin, hem toplantı hem de karar yeter sayısı için genel düzenleme getirdiğini, her ikisi için de istisnalar

olabileceğini anlatan Haluk Koç, 102. maddenin, hem karar yeter sayısı hem de toplantı yeter sayısı için özel ve istisnai düzenleme getirdiğini ifade etti. Koç, maddenin 3. fıkrasında, her 4 tur oylamada da bulunması gereken karar yeter sayılarının yoruma yer vermeyecek şekilde, açık olarak belirtildiğini vurguladı. Haluk Koç, toplantıya çağrıyı esas alan 1. fıkranın ise maddenin tümüne yönelik bir çerçeve düzenleme olduğunu dile getirdi.

Haluk Koç, ''Bu düzenlemeye göre, seçim her aşamada gizli olacak ve her aşamada üçte iki çoğunluk, yani 367 katılım ile yapılacaktır. 1. fıkradaki düzenleme çok açık şekilde bellidir ki bu bir toplantı yeter sayısıdır. Bu sayı turların tamamında aranmalıdır. Oturumu yönetecek Sayın Meclis Başkanının, bu sayının olup olmadığını, re'sen ve mutlaka göz önüne alması gerekir" diye konuştu.

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın "Ben 96. maddeye göre, genel gündem gibi toplantı yeter sayısını göz kararıyla belirledim, var, toplantıya geçiyorum" diyemeyeceğini savunan Haluk Koç, "Bunu yapabilirsin ama 102. maddenin 1. fıkrası gereğince

yapmaman gerekir. Yaptığın takdirde, o turda kullanılacak oyların sayımında ortaya çıkacak tutanak, aynı zamanda toplantı yeter

sayısının 367 olup olmadığını belirlemede kullanılacak rakamdır. Olayın sağlaması, oylamanın sonucunda yapılacaktır'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda uzlaşma yolunun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi kaprisleri ve inadı nedeniyle tıkalı olduğunu öne süren Koç, "Oylama sonucunda 367 sağlanmazsa, CHP'nin Anayasa Mahkemesine başvurusunun dayanağı bu olacaktır'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, Başbakan Erdoğan'ın, ''Muhalefetle görüşmenin bir anlamı yok'' sözlerini hatırlatması üzerine Haluk Koç, Erdoğan'ın, kendisine destek verenlerle görüştüğünü, destek vermeyeceğini düşündüğü kesimlerle görüşmeyi istemediğini söyledi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Meclis Başkanı Arınç'ın AK Parti sözcüsü gibi, militan tavırla taraflı konuma geldiğini savundu. CHP Adana Milletvekili Ziya Yergök ise Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda TBMM Genel Kurulunda 367 milletvekilinin olmaması halinde konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini belirterek, ''Bir konunun mahkemede bitmesi, karakolda bitmesinden iyidir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious