CHP, Anayasa paketinin oylamasına katılacak

  • Giriş : 30.05.2007 / 19:08:00

CHP, Anayasa değişiklik paketinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'na katılma ve oy kullanma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP'nin amacı, teklife karşı olan iktidar milletvekillerinin red oyu verebilmelerine olanak sağlamak.

Milletvekili seçimlerinin 4 yılda bir yapılması, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, Cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıla indirilmesi ve iki kez seçilme hakkı tanınması gibi önemli düzenlemeleri içeren Anayasa Değişikliği paketinin ikinci tur oylaması yarın Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak.

Anayasa paketinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iade edilmeden önceki iki oylaması ile iadeden sonraki ilk tur oylamaya katılmayan CHP, yarın yapılacak 2. tur oylamaya katılma kararı aldı. CHP'li milletvekilleri oylamaya katılarak teklife red oyu verecek. CHP'nin amacı, teklife karşı olan ancak oyunun renginin ortaya çıkmasından endişe eden iktidar milletvekillerinin red oyu verebilmesini sağlamak. CHP Grup yönetimi, birçok AK Partili milletvekilinin Anayasa değişiklik paketine karşı olduğunu ancak oylamada red oyu veren teklife karşı bir grup olmadığı için, bu milletvekillerinin 'Red oyu verdiğim anlaşılır' korkusuyla 'evet' oyu verdiklerini düşünüyor. CHP, oylamaya girerek, teklife karşı olan AK Partili milletvekillerinin red oyu vermesini ve böylece teklifin Genel Kurul'da reddedilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Anayasa değişiklik paketi yarın yapılacak 2. tur görüşmelerden sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e tekrar sunulacak. Anayasa'nın 175. maddesine göre paket, 330 ile 367 arasında bir oyla kabul edilirse, Cumhurbaşkanı Sezer, değişiklikleri zorunlu olarak halkoyuna götürecek. Oylamada Meclis'in üçte iki çoğunluğu olan 367'nin bulunması halinde Cumhurbaşkanı Sezer'in önünde iki seçenek bulunuyor. Sezer bu durumda teklifi ya onaylayarak yürürlüğe sokacak, ya da referanduma sunacak.

Anayasa değişiklik paketi, Perşembe günü TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildikten sonra 1 Haziran Cuma günü Köşk'e gönderilecek. Cumhurbaşkanı Sezer'in inceleme süresi 15 Haziran'da dolacak. Cumhurbaşkanı Sezer'in değişiklikleri referanduma götürmesi durumunda referandumun 15 Haziran'ı izleyen 120 günden sonraki ilk Pazar günü yapılması gerekiyor. Ancak 22 Temmuz seçimlerinden sonra oluşacak yeni Meclis'in ilk işinin Cumhurbaşkanı seçmek olduğu belirtiliyor. Yeni Meclis'in oluştuktan sonra yeni Cumhurbaşkanını mı seçeceği, yoksa referandumun sonucu mu bekleyeceği konusundaki kafa karışıklığı devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious