CHP, Bakan Atalay'ın istifasını istedi

CHP, Bakan Atalay'ın istifasını istedi.11928
  • Giriş : 17.10.2008 / 12:59:00

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının borçlarına ilişkin soru önergesine ''yanlış bilgi verdiği'' iddiasıyla, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı istifaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özbolat, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Murat Karayalçın'ın başkanlık yaptığı 1989-1994 yılları ile bugünkü borçlarının ne olduğuna ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesini, İçişleri Bakanı Atalay'ın cevapladığını söyledi.

Atalay'ın yanıtını gazetecilere okuyan Özbolat, yanıtta, ''Ankara Büyükşehir Belediyesinin 1989-1994 yıllarına ait Hazine garantili tahvil ihracı yoktur. Söz konusu yıllara ait borçlar, 1994-1997 yıllarında ödenmiştir. Bu döneme ait tahvil ihracı, 1996 yılından itibaren Hazine garantisine alınmıştır. Hazine Müsteşarlığı dışında, kamu kurum ve kuruluşlarına vadesi geçmiş tahakkuk etmiş herhangi bir borç bulunmadığı anlaşılmıştır'' denildiğini ifade etti.

Özbolat, ''Atalay'ın, BOTAŞ'ın, Ankara Büyükşehir Belediyesinden alacağı olan 677 milyon YTL'yi gizlediğini'' öne sürdü. Hazine Müsteşarlığı verilerine göre ise ağustos ayı sonu itibariyle Ankara Büyükşehir Belediyesinin vadesi geçmiş borcunun 4 milyar 380 milyon YTL olduğunu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının da BOTAŞ'ın alacağını tahsil edebilmek için haciz işlemi başlattığını anlatan Özbolat, ''Bir soru önergesi, Melih Gökçek'i korumak uğruna yanlış cevaplandırılmıştır'' dedi.

-''TBMM BAŞKANI TOPTAN'I GÖREVE ÇAĞIRIYORUM''-

Özbolat, ''devletin en üst makamları ve bakanlarının, yandaşlarını korumak için kamuoyuna yanlış bilgi vererek halk yanılttıklarını'' öne sürerek, şöyle konuştu:

''İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yanlış bilgi verirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler gerçekleri açıklayarak, hükümet ve devlet içindeki çelişkiyi göstermektedir. Soru önergeme verilen yanlış cevap, devletin ve TBMM'nin saygınlığını ayaklar altına almıştır. TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı göreve çağırıyorum. Sayın İçişleri Bakanı, daha önemli konularda acaba neler gizliyor? Partisine mensup bir belediye başkanını korumak için kamuoyunu ve milletvekillerini neden yanıltıyor? Böyle bir İçişleri Bakanının, Türkiye'nin güvenliğine ve kamu yararına olan tüm işleri gizlediğine inanıyorum. Sayın İçişleri Bakanını istifaya davet ediyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*