CHP, Başbakan'ı kınadı

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başörtülü bir kadının şikayeti üzerine Büyükelçi Mehmet Ali İrtemçelik'e gösterdiği tavrın, yanlış, incitici ve devlet adamlığı vasfıyla bağdaşmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Onur Öymen, büyükelçilerin, bulundukları ülkede devletlerini temsil ettiklerini belirterek, "İster Türk olsun, ister yabancı olsun, biz hiç kimsenin Türk devletinin bir temsilcisine saygı ile bağdaşmayan bir tavır sergilemesini kabul etmeyiz. Büyükelçiye saygı göstermek herkesten önce Başbakanın görevidir. Ne yazık ki Başbakan bu görevini yapacağına, tam tersini yapmıştır" diye konuştu.

Onur Öymen, Başbakan Erdoğan'ın kendisine yöneltilen bir eleştiriyi bahane ederek Büyükelçi'nin güvenilirliğini, saygınlığını kuşkuya düşürecek bir tavır sergilediğini, bunun üzerine bazı aşırı eğilimli izleyicilerin, büyükelçiyi yuhaladığını kaydetti. Cumhuriyet tarihinde bunun başka bir örneğinin olmadığını savunan Onur Öymen, şöyle konuştu: "Başbakanın yapması gereken şuydu: 'Ben Büyükelçimizden gerekli bilgiyi alacağım. Durumu değerlendireceğim. Sonucu size bildireceğim...' Bunu yapacağına Başbakan, herkesin içinde Büyükelçi ile tartışmaya girmiştir."

Başbakan Erdoğan'ın iki gün önce gerginlik yaratılmaması çağrısında bulunduğunu ifade eden Öymen, gerginliğe neden olanın bizzat Başbakan'ın kendisi olduğunu söyledi. Onur Öymen, Erdoğan'ın türban meselesini sürekli bir gerginlik meselesi gibi sunduğunu ileri sürdü.

Öymen, insanları kimliği hakkında kuşku uyandıracak giysilerle fotoğraf çektirmenin mümkün olmadığını, devletin zaman zaman böyle yönergeler yayınlayabileceğini ifade ederek, "Devlet yönergeyi vatandaşa eziyet etmek için çıkarmamıştır. Bugüne kadar bu uygulamadan hiç bir sorun çıkmamıştır. Ta ki dünkü toplantıya kadar. Başbakan devletinin yönergelerini, talimatlarını bilmek zorundadır. Bilmiyorsa öğrenmek zorundadır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious