CHP, 'başörtüsü özgürlüğünü' mahkemeye götürecek

CHP, 'başörtüsü özgürlüğünü' mahkemeye götürecek.56737
  • Giriş : 30.01.2008 / 09:30:00

AK Parti ve MHP'nin mutabakat sağladığı başörtüsü teklifi, CHP ve DSP'yi ikna etmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün CHP grubu ile DSP'li milletvekillerini ziyaret eden AK Parti ve MHP kurmayları, hazırlanan ortak teklif için destek istedi.

Ancak 'sol' partiler üniversitelerde başörtüsünün serbest olmasını öngören teklife karşı çıktı. CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay, teklifin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açacaklarını söyledi. CHP, Cumhurbaşkanı oylaması için TBMM Genel Kurulu'nda en az 367 milletvekili bulunması yönündeki iddiasını da mahkemeye taşımıştı. DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli ise parti olarak 'inançlara saygılı laiklik ilkesi'ni benimsediklerini, fakat değişikliğin aceleye getirildiğini savundu.

Baykal: Talep masum, gidişat tehlikeli

CHP lideri Deniz Baykal, konuyu partisinin grup toplantısında değerlendirdi. Baykal, üniversitelerde başörtüsüne yönelik taleplerin masum olduğunu; ancak bu konudaki 'siyasi proje'nin laiklik anlayışına zarar vereceğini savundu. Baykal, "Bu süreç işletilirken çok masum talepler, iyi niyetli istekler, çok doğal, haklı, kimsenin itiraz edemeyeceği durumlar gerekçe olarak kullanılmakta." dedi. Ancak 'türban' tartışmalarıyla anayasal çizginin değiştirilmesinin hedeflendiğini ileri sürdü. Konunun sıradan bir kılık-kıyafet konusu olmadığını savunan Baykal, şunları söyledi: "Türban, önce başörtüsü diye takdim edildi. Başörtüsü, kültürümüzün bir parçası, bir gelenektir. Onun arkasına saklanarak türban diye anılan kıyafet biçimini meşrulaştırmak istiyorlar. Türkiye'ye dışarıdan dayatılmış olan siyasal içerikli bir yaşam biçimi zorlamasını anayasaya sokma yolunu açarak 'hoş geldin' diyoruz. Gelen yaşmak, başörtüsü değil. Arap Vahhabi, Abbasi, Emevi İslam yorumunun Türkiye'ye yönelik projesinin simgesi bir yabancı üniformadır." Başörtüsüyle ilgili düzenlemenin yasalaşması halinde çok önemli siyasi gelişmeler yaşanacağını savunan CHP lideri ilginç bir yorum yaptı: "Bu öyle bir süreçtir ki, bunu kimin nasıl kontrol edebileceği de söylenemez." Baykal, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın başörtüsü ile ilgili açıklamaları sonrasında Başbakan Erdoğan'ın kendisine "Dikkat et, bizi ipi çekerler." dediği iddiasını hatırlatınca, toplantıyı izleyen bir partilinin "Ah, nerede o günler?" dediği duyuldu.

HABİB GÜLER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious