CHP, Batı Trakya Türk azınlığın durumunu görüşmek için genel görüşme istedi

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Batı Trakya'daki Türk azınlığın içinde bulunduğu durumun bütün yönleriyle görüşülüp değerlendirilmesi için TBMM'de genel görüşme açılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP tarafından TBMM Başkanlığı'na yapılan genel görüşme talebinin gerekçesinde, Batı Trakya'daki Türk azınlığın anlaşmalardan doğan temel haklarının bir çoğunun Yunan hükümetince uygulanan kısıtlamaların sürdüğü ve bir süre önce Karma Parlamento Komisyonu'nda kısıtlamaları yerinde tesbit ettiğine işaret edildi. Bir süre önce Vatandaşlık Yasası'nda yapılan değişiklikle 60 Türk'ün haksız yere vatandaşlıktan çıkarıldığı ve halen alınmadığına işaret edildi. Yunan tarafının getirdiği kısıtlamalar nedeniyle anlaşmalarda öngörülen sayının çok altında öğretmenin Batı Trakya'ya gönderildiği ve Yunan vatandaşı Türklerin çocuklarının gerekli eğitim görme imkanından mahrum bırakıldığı, eğitim kitaplarının yenilenmesine yetkili makamlar tarafından güçlük çıkarıldığını vurgulandı.

Yunan mahkemeleri tarafından Türk azınlık derneklerinin kapatıldığına işaret edilen genel görüşme talebinde şu görüşlere yer verildi: "Osmanlı döneminden kalan ve halen harap durumda bulunan bazı camilerin onarımına Yunan hükümetince izin verilmemektedir. Halkın seçtiği müftülerin görev yapmasına da izin verilmemekte ve zaman zaman kendileri hakkında yasal kovuşturma yapılmakta, hatta hapis cezaları verilmektedir. Batı Trakya'daki Türk cemaati vakıflarına 1967 yılındaki askeri darbeden bu yana çok ciddi kısıtlamalar getirilmiştir. Uzun yıllardan beri soydaşlarımıza ait araziler haksız yere ve ölçüsüz biçimde istimlak ve soydaşlarımız büyük zarara uğratılmıştır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious