CHP, belediyelerin bölünmesine direnecek

CHP, belediyelerin bölünmesine direnecek.10270
  • Giriş : 02.03.2008 / 21:26:00
  • Güncelleme : 03.03.2008 / 13:44:21

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, belediyeler kanun tasarısının çıkması durumunda Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, ''hukuk adalet ve vicdan varsa buna izin vermeyin'' diyeceklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yerel Yönetimler Yasası çıkarsa, Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini bildirdi.

Ankara'nın Temelli beldesinde halka hitap eden Baykal, Yerel Yönetimler Yasası ile Temelli Belediyesi'nin kapatılarak Ankara'nın Sincan içesine bağlanmak istendiğini belirterek, bunun doğru bir davranış olmadığını ifade etti.

Baykal, "Temelli'nin hakkını yedirmeyeceğiz" diye konuştu.

Belediye işlerinin çığırından çıktığını öne süren Baykal, hükümetin belediyeleri parçalayarak belediye kıyımı yaptığını savundu.

Yerel Yönetimler Yasası çıkarsa, Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini bildiren Baykal, "Hukuk, adalet ve vicdan varsa buna izin vermeyin diyeceğiz. Diyelim ki başaramadık, o zaman eğer Temelli'yi kapatıp bir yere bağlarlarsa ilk CHP iktidarında Temelli'yi yeniden belediye yapacağız" diye konuştu.

Baykal, Temelli halkının mazlum olduğunu, kadını ve erkeği ile Temelli halkının savunması karşısında kimsenin duramayacağını sözlerine ekledi.

Belediye önünde toplanan vatandaşlar ise Temelli Belediyesi'nin borcu olmayan ender belediyelerden olduğunu belirterek, Temelli çevresindeki arazilerin satılarak "Borç içinde yüzen Sincan Belediyesi'ni sübvanse etmek için kullanılacağını" iddia ettiler.

Nüfusu 2 binin altına düşen 863 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin kapatılmasını ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören belediyeler yasa tasarısı muhalefetin hedefinde.

Muhalefet düzenlemenin yerel seçim öncesi siyasi amaçlarla yapıldığını savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious