CHP, bugün karşı çıktığı değişikliği 1970'te savunmuş

CHP, bugün karşı çıktığı değişikliği 1970'te savunmuş.8971
  • Giriş : 09.04.2008 / 03:11:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 00:47:53

Anayasa değişikliğine karşı çıkan CHP’nin, 1970’de bir davada Meclis'i devreye sokmak istediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün, kapatma davasını etkileyeceği iddiasıyla Anayasa değişikliğine karşı çıkan CHP’nin, 1970’de, yargıya intikal etmiş bir konuda Meclis’i devreye sokmak istediği ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi’nin de ‘Meclis’in kapısına kilit vuramayız’ gerekçesiyle CHP’ye hak verdiği belirlendi.

AK Parti hakkındaki kapatma davasından sonra parti kapatmayı zorlaştıran Anayasa değişikliğine ‘yargı süreci devam ederken Meclis’te düzenleme yapılamaz’ diyerek karşı çıkan CHP’nin geçmişte tam tersi bir tavır sergilediği ortaya çıktı. CHP, 38 yıl önce Anayasa Mahkemesi’ne giderek, Meclis’in yasama ve denetim gibi faaliyetlerinin, süren bir dava nedeniyle askıya alınamayacağını öngören bir karar çıkmasını sağladı. Anayasa Mahkemesi de CHP’nin başvurusunu kabul ederek içtihat oluşturdu.

CHP, DAVA SÜRERKEN KOMİSYON ÖNERDİ

CHP’NİN bugünkü iddialarının tersini savunduğu süreç şöyle gelişti: Adalet Partisi lideri ve Başbakan Süleyman Demirel, 1970’de görevini kötüye kullandığına ilişkin gazete haberleri için dava açtı. Dava sürerken CHP de, Demirel hakkındaki iddiaları TBMM gündemine taşıdı ve soruşturma önergesi verdi. Bunun üzerine AP’liler, sözkonusu iddiaların yargıya taşındığı gerekçesiyle TBMM’de görüşme yapılamayacağını iddia etti. AP’liler ayrıca, yargıya intikal eden konularda Meclis’in işlem yapmasını önleyen bir iç tüzük değişikliğini de Genel Kurul’dan geçirdi.

YASAMA FAALİYETİ DAVAYI ETKİLEMEZ

SORUŞTURMA Komisyonu kurulmasının süren davayı etkilemeyeceğini savunan CHP, içtüzük değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Üstelik CHP, başvurusunu, bugünkü anayasanın 138’inci maddesinin karşılığı olan eski 132’inci maddeye dayandırdı. CHP’yi haklı bulan mahkeme, gerekçesinde ‘Mahkemelerin bağımsızlığını korumak üzere konulmuş bir hükmün, TBMM’nin anayasal denetim yetkisini ve adli görevini engelleyebileceği hukukça savunulabilir bir görüş değildir’ dedi.

Baykal yıllar sonra Demirel ile aynı noktada

ARADAN yıllar geçti... Anayasa Mahkemesi de CHP de değişti. CHP, 38 yıl önce yargıya intikal etmiş bir konuda Meclis’in devreye sokulmasına karşı çıkan Demirel ile aynı noktada buluştu. Anayasa Mahkemesi ise 1970’de Meclis’in yetkilerinin sınırlandırılamayacağına ilişkin kararını 2001’de görmezlikten geldi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious