CHP, büyükşehirlerin sularının araştırılmasını istiyor

CHP, büyükşehirlerin sularının araştırılmasını istiyor.12784
  • Giriş : 17.07.2008 / 13:48:00

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, başta İstanbul olmak üzere, büyükşehir belediyelerinin sularıyla ilgili Meclis araştırması açılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Soysal, Ankara ve İstanbul'un içme sularına ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, “suyu, sulandırmaya çalıştığını” savunan Soysal, Gökçek'in, halkın sağlığıyla ilgili demagojik tartışmalara neden olmamasını istedi.

Soysal, Gökçek'in, önce suda arsenik olmadığını daha sonra arsenik olmasında sakıncı bulunmadığını söylediğini ileri sürdü. Soysal, damacana sularında da sorun olabileceğinin ifade edildiğini, bu suları denetleme görevinin ise büyükşehir belediyelerine ait olduğunu vurguladı.

CHP'li Soysal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da İstanbul'un, içme suyuyla ilgili sorununun olmadığını söylemesinin üzerinden 48 saat geçmeden, suda tasarruf yapılmasını istediğini belirtti.

İstanbul'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Melen Çayı'nın, olumsuzluğu da beraberinde getirdiğini iddia eden Soysal, Melen Çayı'ndaki kirliliğe yönelik bazı fotoğraflar gösterdi.

Melen Çayı'nın geçtiği bölgenin koruma havzası ilan edilmesi ve İstanbullu'nun sağlığıyla oynanmaması gerektiğini bildiren Soysal, “İstanbul'un ve diğer büyükşehirlerin sularıyla ilgili Meclis araştırması açılması ve Meclisin konuya el atması gerekiyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*