CHP, Cumhurbaşkanı ile diyalog kurmayacak

  • Giriş : 14.08.2007 / 23:52:00
  • Güncelleme : 14.08.2007 / 23:24:58

Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e randevu vermeyen CHP'den bildiri gibi açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP adına açıklamayı Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek yaptı.

Böylesine önemli bir makama seçilecek kişinin uzlaşıyla seçilmesinin gerekliliğine inandıklarını belirten Özyürek, "Milli görüşten gelen Gül'ün geçmişteki söz, tavır ve davranışları laiklik ile örtüşmemektedir. O kişinin Cumhurbaşkanı seçilmesi cumhuriyetin temelini sarsacaktır. Rejimin geleceğini tehlikeye atacaktır." dedi.

AK Parti'nin Gülü aday göstermesini laikliğe karşı rövanş olarak gördüklerini anlatan Özyürek, Gül'ün yeniden aday olmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

Genel Kurul'a girme gereği duymadıklarını ifade eden Özyürek, "Erdoğan görüşme talebinde bulunmuştu ama sayın Gül'e randevu vermedik." diye konuştu.

"Köşk için karar verilmiş, aday gösterilmiş, bundan sonra görüşmenin yararı olacağını düşünmüyoruz." diyen Özyürek, zorunlu ilişkiler dışında Cumhurbaşkanlığı ile ilişki kurmayacaklarını kaydetti.


Cumhuriyet resepsiyonuna, yurtdışı gezilerine katılmalarının mümkün olmadığının altını çizen Özyürek, şunları söyledi. AK Parti'nin Anayasa değişikliğinden ne anladığı ortaya çıktı. Anayasadan laiklik maddelerini çıkararak işe başlayacaklar. Gömlek çıkarmakla görüş değişmez. AK Parti'nin 4 yıllık uygulamaları ortada."


Özyürek, AK Parti ile ilgili olarak "CHP'ye dönük bunlar dinsiz şeklinde kampanyalar yürüttüler." iddiasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious