CHP, Devlet Tiyatroları'nın araştırılmasını istedi

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

CHP, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nde yaşanan hukuksuz uygulamaların ve yönetim zafiyetinin ortadan kaldırılması için bir Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanlığı'na verilen önergede, Devlet Tiyatroları'nın ihtiyaç duyduğu yasal değişikliklerin saptanması isteniyor.
CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek ve CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü tarafından hazırlanan araştırma önergesinde, Mine Acar'ın, ''dramaturg'' olduğu için atama kararnamesinin Cumhurbaşkanı'ndan geri döndüğü, bu nedenle Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevini vekaleten yürüttüğü hatırlatıldı. Önergede, Mine Acar'ın Genel Müdür Vekili olduğu bu dönemde, kurumda kadrolaşma ve yolsuzlukların yaşandığı, kimi çalışanlara karşı baskı ve sindirme politikalarının yürütüldüğü, çağdaş bir sanat kurumuna hiç yakışmayacak sansürlerin uygulandığı, kanunsuz ve yönetim iradesinden yoksun bir kurum olarak anılmaya başlandığı savunuldu. CHP'lilerin verdiği önergede, yaşanan sorunların başlıca nedeninin, Devlet Tiyatroları Görev ve Çalışma Yönergesi'nde yapılan değişiklikler olduğu öne sürüldü.
Sözkonusu değişiklikle, ''dramaturg'' kadrosundaki Mine Acar'a ''sanatçı'' kadrosuna geçme imkanı getirildiği belirtilen önergede, teknik kadrolara imam hatip lisesi mezunlarının girebilmesinin önünün açıldığı da savunuldu. Önergede şu ifadelere yer verildi: ''Danıştay'ın verdiği karar ortadayken sanatçıları adeta kanuna uymakla suçlayan ve 'Ne güzel hukuksuz bir iş yapıyorduk, bunu mahvettiniz?' demeye getiren bu açıklamalar, bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti adına utanç vericidir. Sorun, sanatçıların dizilerde görev alamaması değil, Mine Acar'ın bu yönergeye dayanarak elde etmiş olduğu 'sanatçı' kadrosunu kaybetmesi ve Bakanlığın ise kadrolaşma çabasının engellenmesi olarak görülmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious