CHP, ekonomi politikasını eleştirdi

CHP, ekonomi politikasını eleştirdi.16357
  • Giriş : 19.06.2008 / 13:12:00

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, Türkiye'ye yabancı sermaye girişinde yüzde 55,3 oranında azalma olduğunu belirterek, ''Bu azalışın AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgisi yok'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hamzaçebi, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi.

Bu yasama döneminde yasalaşan ve CHP'nin de destek verdiği Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa göre Hükümetin, ''orta vadeli program'' ve ''orta vadeli mali plan'' isimli iki belgeyi belirli bir takvim içerisinde açıklaması gerektiğini belirten Hamzaçebi, programın mayıs ayı sonuna, mali planın da 15 Hazirana kadar karara bağlanarak Resmi Gazetede yayımlanması gerektiğini söyledi.

Akif Hamzaçebi, Hükümetin 3 Mayısta açıkladığı orta vadeli mali çerçeve belgesinin, bu program ve mali disiplin ile hiç bir ilgisinin bulunmadığını ifade ederek, ''çünkü o belgede büyüme, enflasyon, deflatör gibi makro ekonomik göstergeler bulunmamaktadır'' dedi. Hamzaçebi, bu durumun, Hükümetin plan konusunda ciddi bir yaklaşımının olmadığını ve ekonomi yönetiminin konuya ciddiyetle eğilmediğini gösterdiğini öne sürdü.

CHP'li Hamzaçebi, Hükümetin IMF ile yeni bir programın hazırlığı içerisinde olduğunu, ancak yaklaşan seçim nedeniyle, IMF ile kurulacak ilişkinin yöntemi konusunda bir netlik ortaya çıkmadığını da iddia etti.

Türkiye'nin 2006'dan bu yana uyguladığı açık enflasyon hedeflemesinin başarıya ulaşmadığını ve hedefinden saptığını belirten Hamzaçebi, 2008'de de bu sapmanın, yüzde 100'ün çok üzerinde olacağının görüldüğünü söyledi.

Akif Hamzaçebi, ''Hükümetin burada yapması gereken, enflasyon hedeflemesini Merkez Bankası ile belli bir süre için askıya almaktır. Çünkü, hedef ilan ediliyor, sonuçta bu hedefin kenarına bile yaklaşılmayacak yerlerde enflasyon gerçekleşiyor'' diye konuştu.

Ekonominin ödemeler dengesi rakamlarına göre alarm verdiğini iddia eden Hamzaçebi, şunları kaydetti:

''2007 Nisanında 33,3 milyar dolar olan cari açık, 2008 nisanında 41,9 milyar dolara yükselmiştir. Cari açık artarken, toplam kaynak girişinde ise bir azalma söz konusudur. 2007 Nisanında bu rakam 51,8 milyar dolar iken 2008 Nisanında bu rakam 8 milyar dolar azalışla 43,2 milyar dolara inmiştir. Cari açık artıyor, ekonomiye yurt dışından giren kaynak miktarı azalıyor. Bu, son derece önemli. Bunun dağılımına baktığımızda; burada da son derece alarm verici durum olduğunu görüyoruz. Daha önce, ekonomiye yurt dışından giren kaynağın önemli bir bölümü borç yaratmayan işlemlerden oluşurken, şimdi bu kaynağın önemli bir kısmının borç yaratan işlemlerden oluştuğunu görüyoruz.

Borç para doğuran işlemlerin tutarı, geçen yılın Nisan ayında 21 milyar dolar, bu yılın Nisan ayında bu rakam 38 milyar dolara çıktı. Borç doğurmayan işlemler olarak isimlendirdiğimiz doğrudan yabancı girişi, yabancıların Türkiye'de devlet iç borçlanma senedi gibi alımlarının tutarı 2007 Nisanında 30 milyar dolar iken, 2008 Nisan ayında 4,6 milyar dolara inmiştir.''

-''YABANCILAR DİBS ALMIYOR ARTIK''-

CHP'li Hamzaçebi, ülkeye yabancı sermaye girişinde azalma olduğunu söyledi. 2007-2008 yıllarında yaptıkları kıyaslamaya göre, yüzde 55,3 oranında bir azalma gerçekleştiğini belirten Hamzaçebi, bu azalışın AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla hiç bir ilgisinin bulunmadığını öne sürdü.

Yabancıların artık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) almadıklarını ifade eden Hamzaçebi, tersine, aldıklarını ellerinden çıkardıklarını söyledi. Hamzaçebi, yabancıların geçen yılın Nisan ayında aldıkları DİBS 9,5 milyar dolar iken, bu rakamın 2008'de (eksi)-9 milyar dolara indiğini kaydetti.

Hamzaçebi, maliye politikasının, Merkez Bankasının para politikasını desteklemediğini, Hükümette, ''enflasyonla mücadelenin sadece Merkez Bankasının göreviymiş'' gibi bir anlayış olduğunu savundu.

2000'de 22,9 olan merkezi yönetim bütçe gelirlerinin gayri safi yurt içi hasılaya oranının, 2008'de 22,1'e düştüğünü anlatan Hamzaçebi, şöyle konuştu:

''Vergi yükünde uluslararası ortalamanın son derece aşağısındayız. AB ve OECD ortalaması yüzde 25 düzeyindeyken, bizde vergi yükü yüzde 18 düzeyindedir. Ciddi bir fark varken, Hükümetin gelirlerde düşüş, buna karşın harcamalarda artış öngörmesi enflasyonla mücadele gibi bir hedefinin olmadığını göstermektedir. Yapılması gereken, mali disipline dayalı, büyümeyi ve istihdamı hedefleyen para politikasını destekleyen bir maliye politikasına dayalı yeni bir programdır.''

-''YÖK BAŞKANI MUHALEFETE YARANMAK İSTİYOR''-

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da bir gazetecinin, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın, imam hatip liselerini kastederek, ''gerekirse bu zıkkımı kapatalım'' sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, Prof. Dr. Özcan'ın atandığı günden bugüne, Hükümetin ''taşeronluğunu'' yaptığını iddia etti.

Kılıçdaroğlu, ''Bilim insanı kimliğini taşımaktan çok siyaset, politikacı kimliğini taşıyor gibi görünüyor. Kendisinin bu açıklaması normalde AKP kanadından ciddi bir tepki doğurması gerekirken, hiç bir tepki yok. YÖK Başkanı sadece muhalefete yaranmak istiyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious