CHP, Eminönü'ne özel statü istedi

CHP, Eminönü'ne özel statü istedi  .12784
  • Giriş : 01.03.2008 / 16:17:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Mehmet Sevigen, Eminönü'nün Fatih İlçesi ile birleştirilmesine tepki gösterdi. Sevigen, önemli bir tarihi mekan olan Eminönü'nün birleştirilmesinin yerine özel statü verilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde toplanan ve kendilerine "Eminönü'nü Yaşatma Platformu" adını veren yaklaşık 100 kişilik grup, Eminönü'nün Fatih İlçesi ile birleştirilmesine karşı eylem yaptı. İBB önünde toplanan eylemciler, "Dünya başkenti mahalle olamaz, Eminönü-Fatih birleşmesine hayır, İlçemize uzanan eller kırılsın" yazılı döviz açarak slogan attı. MHP, DTP, DSP, DP, ANAVATAN, Muhtarlar Derneği ve Spor Kulüpleri Derneği'nin oluşturduğu platform üyeleri, İBB önünde beklediği sırada yaklaşık 20 kişilik CHP'li de ellerinde parti bayraklarıyla slogan atarak gruba katıldı. Platformun aldığı karar gereği parti bayraklarının açılmayacağını belirten bazı vatandaşlar CHP'lilere tepki gösterdi. CHP'lilerle diğer eylemciler arasında sözlü tartışmalar ve gerginlikler yaşandı.

Grup adına basın açıklamasını yapan CHP Eminönü İlçe Başkanı Zeynel Yılmaz, birleşme kararıyla 3 bin yıllık tarihe sahip ve 3 imparatorluğa başkentlik yapmış Eminönü ilçesinin tarihi bağlarıyla kopartılmak istendiğini ileri sürdü. Yılmaz, Eminönü'nün Fatih ilçesine bağlanmak yerine daha fazla yatırım yapılarak, turizm ve ticari yatırımlarla çekim merkezi haline getirilmesi gerektiğini savundu. Zeynel Yılmaz, birleşme kararının siyasi olduğunu ileri sürdü.

CHP Genel Sekreteri ve Milletvekili Mehmet Sevigen de birleşmeye karşı çıktı. Sevigen, gerekli düzenlemeler yapılarak Eminönü'ne özel bir statü verilmesi gerektiğini ifade etti. Eminönü'ne bu sayede daha fazla kaynak sağlanacağını kaydeden Sevigen, Eminönü'nün bir açık hava müzesi haline geleceği görüşünü savundu.

Polis ekipleri, eylem sırasında İBB çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Grup, basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious