CHP, Erdoğan'a Ergenekon'u sordu

CHP, Erdoğan'a Ergenekon'u sordu.8971
  • Giriş : 22.02.2008 / 14:55:00

CHP'li Mustafa Özyürek, Başbakan Erdoğan’dan “Devletin içinde Ergenekon olayı ile ilgili süreci yavaşlatmaya çalışan unsurlar var” sözlerine açıklık getirmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özyürek, “Siz mi yeterince dirayet sahibi bir iktidar değilsiniz, yoksa bürokratları töhmet altında bırakarak, gündem değiştirmeye mi çalışıyorsunuz” diye sordu.

CHP’li Özyürek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Erdoğan’ın Ergenekon olayıyla ilgili olarak daha önceki iktidarlar tarafından adım atılmadığı, kendi iktidarları döneminde düğmeye basıldığı ancak devlet içinde süreci yavaşlatmaya çalışan unsurlar olduğu şeklindeki açıklamalarını hatırlattı. Bu unsurların hangi teşkilat içinde yer aldığını, engellemeleri nasıl ve hangi yöntemlerle yaptıklarını soran Özyürek önergesinde şu sorulara yer verdi:
“-Bu yönde belirlenen durum ya da kişi olmuşsa şu ana kadar haklarında ne tür işlem yapılmıştır? Bu tip girişimler geçtiğimiz yıllarda da sahip olduğunuz iktidar döneminde niçin önlenmemiştir?

-Siz iktidar mevkiinde iken Devletin kurumları içinde Ergenekon tipi örgütlerle mücadeleyi engelleme ya da yavaşlatma varsa siz mi yeterince dirayet sahibi bir iktidar değilsiniz, yoksa aslında böyle bir yavaşlatma olmadığı halde Devletin sadece işini yapan bürokratlarını bir yandan töhmet altında bırakarak diğer yandan da gündem değiştirerek gittikçe ağırlaşmakta olan sorunları kamuoyunun dikkatinden kaçırmaya mı çalışmaktasınız?

-Kendi yönetiminiz altında olduğu halde bazı çevrelerin adaletin tecelli etmesine engel olmasını ortadan kaldıramadığınızı söylüyorsunuz. Kendi emriniz altındakilerin adaleti geciktirmesine engel olamıyorsanız tamamen dışınızda gelişen terör hareketlerini nasıl engelleyebileceksiniz? Bu konuda ‘terörle yaşamaya alışmalıyız’ yaklaşımı konuyla ilgili aczinizin ikrarı mıdır?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious