CHP, GAP için komisyon kuracak!

CHP, GAP için komisyon kuracak!.10050
  • Giriş : 01.12.2007 / 13:37:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, GAP'a hayatiyet kazandırmak için komisyon kuracaklarını'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal, CHP İletişim Koordinatörlüğü aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, ''terörle mücadele kararlılıkla sürdürülürken terörü besleyen kaynakların da kurutulması'' gerektiğini ifade etti.

''Terörü besleyen en temel sosyal afetin işsizlik ve yoksulluk olduğunu'' dile getiren Deniz Baykal, şunları kaydetti:

''İşsizliğin en yoğun yaşandığı bölgelerimizin başında Güneydoğu Anadolu gelmektedir. Bu çerçevede Güneydoğu Anadolu Projesi projesi büyük önem taşıyor. Bu projenin enerjiyle ilgili yatırımları büyük ölçüde gerçekleştirildi ama maalesef halkın konumunu doğrudan etkileyecek olan tarımsal sulamaya yönelik yatırım bölümü tamamen ihmal edildi. 1,5 milyon hektarlık toprak sulanmayı bekliyor. 1,5 milyon hektar arazi Güneydoğu Anadolu'da sulanırsa Türkiye'nin tarımsal üretimi katlanır. Pamuk, buğday, mısır, pancar, meyve, sebze dahil, her alanda çok büyük bir atılım yapılır, yoksulluk da, işsizlik de yenilir.

Ne yazık ki, AKP iktidarında bu proje dondurulmuştur, rafa kaldırılmıştır, buzdolabına konulmuştur. Türkiye'nin derhal bu projeyi buzdolabından çıkarması lazımdır. Bu proje en çok ihmal edilen ama en çok ihtiyaç duyulan bir projedir. O nedenle Güneydoğu Anadolu Projesi'ne hayatiyet kazandırmak için komisyon kuruyoruz.''

TBMM GÜNDEMİNE GETİRİLECEK-

Baykal, en kısa zamanda başlayacağını ifade ettiği komisyonda, siyasetçilerin yanı sıra bu konuyla ilgili akademisyenler, uzman bürokrat ve teknokratlar, ilgili kuruluşların temsilcilerinin de bulunacağını belirtti.

Komisyon üyelerinin gelişmeleri yerinde inceleyip, çözüm önerileriyle birlikte rapor hazırlayacağını ifade eden Baykal, raporun partinin yetkili organlarında değerlendirildikten sonra TBMM gündemine getirileceğini ve kamuoyuna açıklanacağını kaydetti.

Deniz Baykal, açıklamasında, ''Biz bu projeye de çalışmaya da partiler üstü bir konu diye bakıyoruz. İnanıyoruz ki, Güneydoğu Anadolu Bölgemizde, terörü besleyen en büyük sosyal afet olan işsizliğin panzehiri de kırsal alandaki yoksulluğun ilacı da Güneydoğu Anadolu Projesi'dir. Güneydoğu'yu BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) değil GAP kalkındırır'' ifadesine yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious