CHP, Gül'le ilgili dosya avına çıktı

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

CHP, AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'le ilgili 'olumsuz belge ve bilgi avı'na çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül hakkında bugüne kadar açılan davaları tespit etmeye çalışan CHP kurmayları, diğer taraftan Gül'ün önceki yıllarda gazetelerde çıkan açıklamalarını mercek altına aldı.

CHP aynı uygulamayı Tayyip Erdoğan için de yapmıştı. Cumhurbaşkanı adayı olacağı ihtimaliyle Erdoğan'ın yıllar önce kullandığı bazı ifadeler gündeme getirilmiş ve bu doğrultuda 'laikliğe aykırı bir isim' olduğu sıkça ileri sürülmüştü.

Muhalefet stratejisini 2 yıldır Tayyip Erdoğan'ın Köşk adaylığı üzerine kuran CHP, Gül'ün isminin açıklanmasıyla eleştiri oklarını ona yöneltti. CHP lideri Deniz Baykal, adaylıkla ilgili ilk açıklamasında Tayyip Erdoğan'ın aday olmamasını kendi başarısı saydı; ancak Gül'e de Erdoğan kadar karşı olduklarını ifade etti. Baykal, Gül'e yönelik daha sert ve çarpıcı eleştirilerde bulunmak için kurmaylarını veri toplamaya yönlendirdi. CHP'liler bu çerçevede Abdullah Gül'ün siyasi hayatı boyunca verdiği demeçleri, yaptığı işleri ve tutumlarını ayrıntılı olarak incelemeye başladı.

CHP, Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'le ilgili en sert eleştirisini eşinin AİHM başvurusuyla ilgili yapacak. Hayrünnisa Gül, başörtülü şekilde üniversitede eğitim görememesi sebebiyle Türkiye hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) dava açmış; ancak daha sonra bu başvurusunu geri çekmişti. Gül'ü 'devletle kavgalı' olarak niteleyen CHP'liler, beraat etmesine rağmen 'kayıp trilyon davası'nı da gündeme getirecek. CHP'liler, Abdullah Gül'ün siyasetçi olarak önceki yıllarda gazetelere verdiği demeçleri de mercek altına aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious