CHP, Gül'ü protestodan vazgeçiyor

CHP, Gül'ü protestodan vazgeçiyor.9589
  • Giriş : 27.09.2007 / 08:59:00

Dün yapılan CHP MYK toplantısında önemli kararlar alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında dün yapıldı.

Toplantıda TBMM açılışında konuşma yapacak olan Cumhurbaşkanı Gül'ü protesto etmeme ve referandumdan 'evet' çıkması halinde aday gösterme kararı alındı.

Kurultay sürecinin ise 1 Ekim 2008 - 27 Ocak 2008 tarihleri arasında tamamlanması kararlaştırıldı. Baykal ve CHP TBMM Grubu TBMM'nin 1 Ekim'deki yeni yasama yılı açılışına katılacak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü protesto etmeyecek. CHP'liler Cumhurbaşkanı Gül'ün Genel Kurul'a hitaben yapacağı konuşmayı dinleyecek.

21 Ekim'de yapılacak referandumda CHP oylamada 'evet'in çıkmaması için çalışmayacak. Referanduma ilişkin bir kampanya yürütülmeyeceği ancak partilerin gerçekleştireceği televizyon konuşmaları aracılığıyla CHP'nin anayasa değişikliğine ilişkin düşüncesini aktarması kararlaştırıldı. Referandumda cumhurbaşkanını halkın seçmesine 'evet' çıkması durumunda CHP'nin bir Cumhurbaşkanı adayı belirleyebileceği de dile getirildi. Öte yandan, CHP'li muhalifler Olağan Kurultay'da Baykal'ın karşısına tek aday olarak Haluk Koç'u gösterme kararı alırken bu yöndeki çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious