CHP, Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkıyor

CHP, Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkıyor .20957
  • Giriş : 15.08.2007 / 16:18:00

CHP'li Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül cumhurbaşkanı seçilirse, yargılanacak ilk cumhurbaşkanı olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül'ün, Cumhurbaşkanı seçilirse, dokunulmazlığının kalkacağını ve böylece yargılanacak ilk Cumhurbaşkanı olacağını savundu.

Kılıçdaroğlu, Gül'ün 11'inci Cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığına iki açıdan karşı olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, Gül'ün geçmişteki söylemleri ve Dışişleri Bakanlığı sırasında yaptıklarının, Anayasa'nın 2'nci maddesiyle bağdaşmadığını öne sürdü.

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı koltuğuna oturacak kişinin sanık sıfatı taşımaması gerektiğini belirterek, Gül'ün, "kayıp trilyon" davasında yargılanma sürecinin bitmediğini ve aklanmadığını ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, aklanmamış bir kişinin Cumhurbaşkanı seçilmesinin, doğru ve ahlaki olmadığını kaydetti.

"Clinton gibi yargılanmalı"

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığının, özledikleri demokrasinin yerleşmesi açısından uygun olmadığını öne süren Kılıçdaroğlu, Gül'den, "Süratle dokunulmazlığının kaldırılmasını istemesini" beklediklerini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanlığına talipse, aklanma hakkını kullanmalı. Gül'den bu hakkını kullanmasını bekliyoruz" dedi.

Gül'ün, Cumhurbaşkanı seçilmesiyle milletvekili dokunulmazlığının kalkacağını, yargılanma sürecinin başlayacağını ileri süren Kemal Kılıçdaroğlu, böylece Gül'ün, yargılanan ilk Cumhurbaşkanı olacağını belirtti.
Kılıçdaroğlu, "Gül, sanık sıfatıyla Cumhurbaşkanı koltuğuna oturmamalı, oturmayı içine sindirmemelidir. Sivil toplum örgütleri de yargıyı harekete geçirmek için çaba harcamalıdır. Gül de ABD eski Başkanı Clinton gibi yargılanmalıdır" diye konuştu.

Gül Köşk için resmen başvurdu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Ağustos Pazartesi günü yapılan AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında Köşk adayı olarak adını açıkladığı Abdullah Gül, dün adaylığını resmen ilan etti. Gül, adaylığına ilişkin dilekçeyi TBMM Başkanı Köksal Toptan'a sundu. MHP, BBP ve DSP liderleriyle görüşen Gül'e CHP randevu vermedi.

Gül, adaylık dilekçesini sunmasının ardından, 7 ayrı dilekçe ve toplam 232 AK Parti milletvekilinin imzasıyla cumhurbaşkanlığı için aday gösterildi.

Gül: "Herkesi kucaklayacağım"

Adaylık başvurusunun ardından Meclis'te bir açıklama yapan Gül, sözlerine "Meydanlarda millete verdiğimiz sözlerin arkasında olmamız gerekir. Adaylığım meydanlarda kitleler tarafından destek gördü" diyerek başladı.

Gül, "Sorumluluklarımın tam bilincindeyim. TBMM beni bu makama layık görürse görevimi yerine getirirken bütün ilkem T.C. Anayasası'nı takip etmek olacaktır. Anayasa bizim kılavuzumuz olacaktır" dedi.

"Yeni vekil seçildik. Sadakat andını yerine getirdim ve Anayasa'nın ne olduğunu biliyoruz" diyen Gül, "T.C. demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir, ilkesini korumak, güçlendirmek temel hedefim olacaktır" diye konuştu.

Abdullah Gül, "Seçilirsem bütün vatandaşları kucaklayacağım. En farklı düşünceleri dikkate alacağım. Kendimi onların yerine koyacağım ve yeri geldiğinde öyle düşüneceğim (...) Tarafsızlık ilkem olacaktır. Bundan kimse tereddüt etmesin" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious