CHP, gündeme gelen İnönü paralarını değerlendirdi

CHP, gündeme gelen İnönü paralarını değerlendirdi.17288
  • Giriş : 15.04.2008 / 00:40:00
  • Güncelleme : 14.04.2008 / 23:13:27

Erdoğan'ın, İnönü'nün Atatürk'ün resimlerini paradan silmesini hatırlatmasına CHP'den sert yanıt geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, paradan Atatürk resminin çıkarılmasının 1925 tarihli bir kanuna dayandığını belirterek, "Recep Tayyip Erdoğan, bağıra çağıra, şiddetle bunları söylemesi kendisine çok yakışıyor ama Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na hiç yakışmıyor" diye konuştu.

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Kemal Anadol, Başbakan Erdoğan'ın, "Paradan Atatürk resimlerini CHP kaldırdı" şeklindeki sözlerine cevap verdi. Başbakan'ın bilinç altında partisi hakkında açılan kapatma davasının bulunduğunu, Ergenekon Soruşturması, AB Komisyon Başkanı'nın ziyareti derken son olarak 'paradan Atatürk resimlerinin' çıkarılmasını gündeme getirdiğini ifade eden Kemal Anadol, Başbakan'ın, İsmet İnönü tarafından 51 yıl önce cevap verilen bir konuyu, 'züğürt kalınca' tekrar gündeme getirdiğini savundu.

Cumhuriyet kurulduktan sonra, Merkez Bankası daha kurulmadığı için özel bir komisyonun toplanarak paranın nasıl çıkarılacağına karar verdiğini hatırlatan Kemal Anadol, 30 Aralık 1925 tarihinde çıkarılan 701 sayılı kanunun çıkarıldığını kaydetti. Bu kanuna dayanılarak 16 Mart 1926 tarihinde 3322 sayılı kararnemenin çıkarıldığını ifade eden Anadol, bu kararname ile banknotların özelliğinin belirlendiğini kaydetti.

Buna göre; 1, 5, 10 liralık bonknotlarda Cumhuriyetin önemli bir eserinin bulunmasının, 50, 100, 500 ve 1000 liralık banknotlarda ise 'Reisi Cumhur Hazretleri'nin resminin bulunmasının kararlaştırıldığını dile getiren Kemal Anadol, "Atatürk vefat ettikten sonra 'Reisi Cumhur Hazretleri' İsmet İnönü olduğundan onun resimleri basılıyor. Yani İsmet İnönü özel bir kanun çıkartarak Atatürk'ün resimlerini paradan çıkarmış değil" şeklinde konuştu.

Kemal Anadol, İsmet İnönü'nün 51 yıl önce 1957 yılında TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı bir konuşma ile bu iddialara cevap verdiğini belirterek, "Recep Tayyip Erdoğan, bütün haşmetiyle, en yüksek tonda, bağıra bağıra, bu yalan yanlış bilgileri neden söylüyor. Sermayesiz kaldı herhalde" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın 2 önemli konuda yanlışı bulunduğunu savunan Kemal Anadol, "Birincisi, Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın tarihle ilgili bilgisi, kültürü yok. İkincisi, Erdoğan'ın tek parti dönemiyle ilgili takıntısı var. Bilinç altında mücadele halinde" dedi.

Kemal Anadol, "Recep Tayyip Erdoğan, bağıra çağıra, şiddetle bunları söylemesi kendisine çok yakışıyor ama Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na hiç yakışmıyor. Başbakan'ın tamamen çarpıtarak, bir siyasi iddia olarak değil, bir hezeyan olarak tekrar gündeme getirmesi, kendisine, AKP'ye ve halkımıza hiçbir fayda getirmez" diye konuştu.

İsmet İnönü resmiyle basılan paraları görmek için tıklayın

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious