CHP, Güneydoğulu seçmenin gönlünü kazanma peşinde!

CHP, Güneydoğulu seçmenin gönlünü kazanma peşinde!.18133
  • Giriş : 11.01.2008 / 07:29:00
  • Güncelleme : 11.01.2008 / 00:33:12

Seçmenin gönlünü yeniden kazanmanın yollarını arayan CHP'den Kürtçe eğitim atağı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), oy oranını yüzde 5'lere düşürdüğü Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, seçmenin gönlünü yeniden kazanmanın yollarını arıyor.

6 yıl aradan sonra Diyarbakır'a giden CHP lideri Deniz Baykal, kurmaylarına, "Bundan sonra her vesileyle Güneydoğu'ya gideceğim, siz de gidin." talimatını verdi. Parti yönetimi, bir yandan da Kürtçenin özel okullarda öğretilebilmesine ilişkin kanun teklifi hazırlıyor.

CHP lideri Baykal, geçtiğimiz günlerde bombalı saldırı üzerine Diyarbakır'a giderek sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelmişti. 2 saat boyunca Diyarbakır'ın önde gelen isimlerinin partiye yönelik eleştirilerini dinleyen Baykal, CHP'nin Kürt sorununa bakışını anlattı. Görüşmeden memnun ayrılan CHP lideri, izlenimlerini dün Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında kurmaylarıyla paylaştı. Baykal, görüşmenin bölgede CHP'ye yönelik 'önyargıların' kırılması adına çok önemli olduğunu söyledi. Parti olarak bundan böyle Doğu ve Güneydoğu'yu ihmal etmemeleri gerektiğini kaydetti. Her vesileyle Güneydoğu'ya gideceğini açıkladı; parti yöneticilerinden de bölgenin sorunlarını yakından takip etmelerini istedi. Baykal, şöyle konuştu: "Doğu ve Güneydoğu'yu ihmal etmeyelim. Bu konuya önümüzdeki dönemde ağırlık verelim. Bölgenin önde gelenleriyle sık sık temas kuralım. Öyle anlaşılıyor ki o bölgede partimiz ile ilgili yanlış ve haksız değerlendirmeler var. Sivil toplum kuruluşları ile çok seviyeli bir görüşme yaptık. Önce ben onları sakin bir biçimde dinledim. Sonra ben anlattım onlar beni büyük bir dikkatle dinlediler. Bu toplantının CHP'ye karşı var olan önyargının kırılması için çok faydalı bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra da her vesile ile Güneydoğu'ya gitmeliyiz. Ben gideceğim, siz de gidin."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious