CHP, Hatay Uğur Mumcu Meydanı'nı dolduramadı

  • Giriş : 24.06.2007 / 11:02:00

Kimilerine göre sebep aşırı sıcaklar, kimilerine göre Cumhuriyet mitinglerinin verdiği yorgunluk.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Köşk seçimini kilitleyen, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine karşı çıkan CHP, ilk mitinginde hayal kırıklığı yaşadı. Yaklaşık 10 bin kişiyi alana toplayan Deniz Baykal, başbakan olabilmek için meydandakilerin 'hayır duasını' istedi.

Sıcak hava, kendini Hatay'da fazlasıyla hissettirdi. 40 derecenin üstündeki sıcaktan korunmak için bazı vatandaşlar meydana şemsiyeleriyle geldi. Bazı bayanlar CHP bayraklarından yaptıkları eşarpları başlarına bağladı. AK Partili belediyeye bağlı itfaiye, sabah saatlerinden itibaren miting alanını sık sık suladı. Miting alanının çevresinde konuşlanan ambulansların sirenleri ise hiç susmadı.

Kozmopolit yapısı nedeniyle Türkiye ortalamasına yakın bir siyasi yapıya sahip olan kent, son seçimlerde iktidar ve anamuhalefet partilerine 5'er milletvekili verdi. Barajı aşması durumunda MHP'nin CHP'den bir vekil alacağı konuşuluyor. CHP, hedeflediği 100 bin kişinin sadece 10'da 1'ini meydana getirilebildi. Mitingde, CHP'nin seçim ittifakı yaptığı DSP'nin esamisi bile okunmadı. Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ve belediye işçileri, Cumhuriyet mitinglerinde olduğu gibi burada da faal. Hatay sokaklarında Çankaya Belediyesi'ne ait çok sayıda toplu taşıma aracı park halinde bekledi. Belediye görevlileri ücretsiz şapka dağıttı. Atatürkçü Düşünce Derneği de alandaki pankartıyla mitinge destek olduğunu gösterdi.

Kalabalık, Edip Akbayram'ın 'Güzel günler göreceğiz, güneşli günler' şarkısıyla coşturuldu. Alana yarım saat gecikmeli gelen Deniz Baykal, yeni 'Kemal Derviş'i İlhan Kesici'yle birlikte selamladı halkı. Konuşmasında terör ve cumhurbaşkanlığı seçimleri konusuna ağırlık verdi, mazot fiyatını düşürme vaadini tekrarladı. 70 milyonu kucaklayacaklarını belirtirken, terör nedeniyle 35 günde 49 şehidin verildiğine dikkat çekti. Bu sözlerin ardından CHP mitinglerinde ilk kez "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atıldı. Baykal, Tayyip Erdoğan'dan bahsederken meydandan gelen 'yuh' seslerine şu tepkiyi gösterdi: "AK Parti mitinglerinde cumhurbaşkanının yuhlanması karşısında utanç duyuyorum. Onlarla aynı duruma düşmenizi istemiyorum." Mitingin en üzücü yanı helikopter kazası oldu. En ilginç yanı ise miting sırasında platforma gelen Ahmet ve Özlem Yolcu çiftinin nikâhlarını burada kıymasıydı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious