CHP, kalesi sayılan İzmir'i kaybetmek istemiyor

CHP, kalesi sayılan İzmir'i kaybetmek istemiyor.8971
  • Giriş : 03.03.2008 / 14:16:00

CHP, kalesi sayılan İzmir için şimdiden planlar yapmaya başladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP yaklaşan yerel seçimler öncesi oldukça sıkıntılı.Özellikle CHP'nin kalesi sayılan İzmir için kabuslar görmeye başladı.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, 22 Temmuz seçim sonuçlarına göre İzmir'de CHP'nin 7, AK Parti'nin 2 ilçede seçimleri kazandığını belirterek, 2 yeni ilçe kurulması ve bazı mahallelerin yerlerinin değiştirilmesiyle AK Parti'nin İzmir'de 6'ya 5 yapacağını söyledi.

863 belde belediyesinin kapatılmasına ilişkin düzenleme konusunda referandum yapılarak o beldede yaşayan vatandaşların görüşünün alınmasını isteyen Anadol, söz konusu tasarının kabul edilmesi durumunda Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusunda bulunacaklarını bildirdi.

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Kemal Anadol, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine yapılan sınır ötesi operasyon ve türban tartışmalarıyla meşgul olduğu bir dönemde hükümetin, nüfusu 2 binin altına düştüğü gerekçesiyle 863 belediyenin kapatılmasını öngören tasarıyı Meclis'e sevkettiğini söyledi.

Hükümetin, 2009 Mart ayında yapılacak seçimlere yetişmesi için tasarıyı 28 Mart tarihinden önce yasalaştırmaya çalıştığını savunan Kemal Aanodul, bu nedenle tasarının görüşüldüğü İçişleri Komisyonu toplantısında muhalefetin önerge verme hakkının sınırlandığını dile getirdi.

"AK PARTİ İZMİR'DE 6'YA 5 YAPABİLİR"

Kemal Anadol, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yerel seçimlerde İzmir'in alınması talimatı verdiğini, bu nedenle bazı oynamalar yapılacak, bazı mahalleler bir yerden başka bir yere alınarak seçim sandığını Zati Sungur kutusuna çevirileceğini öne sürdü. 22 Temmuz seçim sonuçlarına göre İzmir'de CHP'nin 7, AK Parti'nin 2 ilçede belediye seçimlerini kazanacağını vurgulayan Anadol, kurulan iki yeni ilçe ve değiştirilen mahellelerle, bu sayısının 6'ya 5 AK Parti'nin lehine olacağını kaydetti. Anadol, ''Bu demokrasiye saygısızlık, halkın oyuna güvensizliktir. Halkın iradesine saygısızlıktır'' dedi.

İzmir Karşıyaka'da mahalle muhtarlarının öncülüğünde, sivil toplum örgütlerinin desteğiyle dün bir referandum yapıldığını hatırlatan Anadol, Karşıyaka'ya bağlı 9 mahallede 31 bin 714 oy kullanıldığını, 31 bin 689 kişinin yeni kurulacak Bayraklı ilçesine katılmaya ''Hayır'' dediğini söyledi. AK Parti çevrelerinin, bu referandum sonuçlarını, 'gayrı resmi ve bir takım toplama insanların verdiği oylar' olarak niteleyebileceğini ifade eden Anadol, ''Siz resmini yapın. 863 belediyeyi kapatıyorsunuz, buradaki seçmenlerle referandum yapın'' diye konuştu.

"REFERANDUMLA HALKIN GÖRÜŞÜ SORULSUN"

Başbakan Erdoğan'ın daha önce yaptığı bir açıklamada, "Türkiye referandum kültürüne alışmalı" dediğini hatırlatan Kemal Anadol, ''Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesinin meşruiyeti tartışıldığında mı Erdoğan'ın aklına referandum geliyor. 'Büyük çoğunluğu bizim belediyemiz' diyorlar. Madem sizin belediyeniz, kendi seçmeninizden mi korkuyorsunuz? 22 Temmuz'da oy aldığınız seçmenden mi korkuyorsunuz, koyun sandığı oraya. Sandığı koyamıyorlar, korkuyorlar" şeklinde konuştu.

Kemal Anadol, İzmir'in Bornova ilçesinde 22 Temmuz seçimlerinde CHP'nin 87 bin 884, AK Parti'nin 83 bin 408 oy aldığını belirterek, Bornova'daki 3 mahallenin yeni kurulacak Bayraklı ilçesine bağlanmasından sonra, CHP'nin 65 bin 752 oy alacağını, AK Parti'nin ise 71 bin 841 oyla seçimi kazanacağını söyledi. Kemal Anadol, ''Vatandaşın oyunda hiçbir değişiklik olmadan, Hasan almaz, basan alır mantığıyla sonuç alacak, sonra da 'Bornova'da seçim kazandım' diyecek, adına milli irade diyecek. Bu milli idare değil, ilizyon, sihirbazlık, halkoyuna saygısızlık, çifte standart. Bu, vatandaşı vatandaş değil, parya, tebaa olarak görmektir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious