CHP, Kemal Unakıtan'ın oğlunu mahkemeye veriyor

CHP, Kemal Unakıtan'ın oğlunu mahkemeye veriyor.10147
  • Giriş : 06.12.2007 / 14:01:00
  • Güncelleme : 06.12.2007 / 14:29:41

CHP, Kemal Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan hakkındaki yolsuzluk iddialarını yargıya taşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP, Abdullah Unakıtan'ın yanı sıra şirketi AB Gıda'nın yöneticisi Metin Şallı, Family Finans'ın sahibi ve Ülker grubu yöneticileri ile işadamı Şenol Çelik hakkında suç duyurusu yapacak.

Meclis Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde de tansiyonu yükselten iddialar Hazine'nin raporuna dayanıyor. CHP'ye göre, ortada hem haksız kazanç hem de hazine zararı var.

Meclis'teki görüşmeler sırasında, Tokat Sigara Fabrikası'yla ilgili iddiaları isim vererek gündeme getiren Baykal, Unakıtan'ın oğlu için, "Hadi bakanların dokunulmazlığı var, mahdumların da mı dokunulmazlığı var?" demişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, "Sayın Unakıtan'ın oğlunun dokunulmazlığı yok" diyerek "gerekeni yapın" çağrısında bulundu.

Bütçede tansiyonu yükselten bu diyalog sonrasında CHP harekete geçti ve suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "Başbakan neden hemen bir savunma refleksi içine giriyor, sümenaltı ve himayeye çalışıyor. Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi.

Tartışmanın odağındaki isim Maliye Bakanı Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan...
Nedeni ise TEKEL'e makine alımı konusunda hakkındaki iddialar...

Hazine'nin raporu

CHP'nin yargıya götüreceği iddialar, Hazine kontrolörü Uğur Kantar'ın hazırladığı bir rapora dayanıyor.

Raporda, İspanya'dan 3 milyon euro'ya alınan ikinci el makinaların alış bedelinin 5 katına TEKEL'in Tokat Sigara Fabrikası'na kiralandığı vurgulanıyor.

Raporda, alım işini işadamı Şenol Çelik'in organize ettiği ve ihaleyle ilgili olarak Abdullah Unakıtan'ın sahibi olduğu AB Gıda'ya para günderdiği iddia ediliyor.

Family Finans ve Ülker isimleri

Ayrıca, CHP'ye göre işin içinde Family Finans ve Ülker Grubu'nun yöneticileri de var.

CHP'li Kart, "Bu yaptığınız fakir fukarının ekmeğine el uzatmak değil midir? Haksız kazancın Hazine zararının hesabını neden sormuyorsunuz?" diyerek tepki gösterdi.

CHP şimdi konuyu bir kez daha yargıya taşıyor.

Dana önce de bu iddialara ilişkin dava açılmış, dönemin TEKEL Genel Müdürü Sezai Ensari ve Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci'nin de aralarında bulunduğu 10 kişiye 43 milyon YTL idari para cezası verilmişti.

Bu dosyadan Abdullah Unakıtan ile ilgili iddialar ayrılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious