CHP, Köksal Toptan'ın Başkanlık adaylığına sıcak baktı

  • Giriş : 08.08.2007 / 18:27:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:38:00

CHP yetkilileri, AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan’ın TBMM başkanlığı adaylığına sıcak baktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Toptan'ın, "tecrübeli bir politikacı", CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz da olumlu bir aday olduğunu söyledi.
Öymen,  yaptığı açıklamada, önemli olanın, TBMM başkanı seçildikten sonra tarafsız bir politika sergilemesi olduğunu belirtti.
Öymen, "Meclis başkanının, geçmiş dönemde gördükleri gibi iktidar sözcüsü şeklinde hareket etmesinin TBMM'ye de Türkiye'ye zarar vereceğini" kaydetti.
Öymen, Toptan'ın, tarafsızlığa azami özen göstereceğini, her partiye eşit mesafede duracağını umut ettiklerini söyledi.
Seçimlerde Toptan'ı destekleyip desteklemeyeceklerine yönelik bir soruyu yanıtlarken Öymen, partinin yetkili organlarıyla gerekli değerlendirmeyi yapacaklarını belirtti. Öymen, iktidarın TBMM başkanının 3. turda seçilmesi konusunda gerekli çoğunluğunun bulunduğuna işaret etti.

"SİYASİ İLİŞKİLERİ YUMUŞATABİLECEK"
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz da AA muhabirine Toptan'ın adaylığına ilişkin değerlendirmede bulundu. Toptan'ın çok deneyimli bir siyaset adamı olduğunu, Bülent Arınç'tan daha farklı başkanlık yapma ihtimalini yüksek gördüğünü ifade eden Topuz, şöyle konuştu:
"Tarafsız, kendisini icranın yerine koyup siyasi tartışmaların içinde bir taraf olmadan, Meclis başkanlığının tarafsızlığını koruyarak, eşit mesafede kalarak, Anayasaya ve ilgili mevzuata uygun bir Meclis başkanı olabileceğini düşünüyorum. Olumlu bir adaydır, uzlaşmaya katkı sağlayabilecek, siyasi ilişkileri yumuşatabilecek ve zenginleştirebilecek bir kişi olduğunu söylemek mümkündür."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious