CHP, Madımak Oteli için kesenin ağzını açacak

CHP, Madımak Oteli için kesenin ağzını açacak.13911
  • Giriş : 05.05.2008 / 09:49:00

Günay'ın "Bütçem yetersiz" dediği Madımak Oteli müze projesine ilişkin CHP devreye girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Sivas olaylarının yaşandığı ve 35 aydının can verdiği Madımak Oteli'nin müze yapılması için gerekli parayı CHP'nin bulacağını söyledi. Bu konuda çalışmalarını hızlandırdıklarını belirten Sevigen, "Devletin yapamadığını biz millet olarak yapacağız" dedi.

Sivas'ta 2 Temmuz 1993 yılında meydana gelen olaylarda 35 aydının yaşamını yitirdiği Madımak Oteli'nin müze yapılması tartışmaları farklı bir boyut kazandı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın göreve gelir gelmez, "Madımak müze olmalıdır" ifadeleriyle başlayan tartışmalar, "kamulaştırma" engeline takılmıştı.

Madımak Oteli'nin müze yapılması için geçtiğimiz haftalarda bir çalışma başlatan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, ANKA'nın sorularını yanıtladı. Çeşitli Alevi dernekleriyle bir hazırlık içinde olduklarını ifade eden Sevigen, "Önümüzdeki günlerde çeşitli derneklerle bir araya geleceğiz. Onların adına bir hesap açtıracağız. O hesaba da ilk parayı ben yatıracağım. Devletin yapamadığını biz millet olarak yapacağız" dedi.

-SİVAS'IN HESABINI SORAMADIK-

Müze çalışmalarını sonlandırmak için CHP 32'nci Olağan Kurultay çalışmalarının sonuçlanmasını beklediklerini ifade eden Sevigen, şunları söyledi: "İki sözümüz vardı. Sivas'ın hesabını soracaktık, soramadık. Ama şimdi Madımak'ı müze yapmak için elimizden geleni yapacağız. Detaya fazla girmeden bir müze olması için çalışacağız. Orası zaten mülk olarak şahısta. Vali beyden rica edeceğiz. Zaten oteli satışa çıkardılar. Biz gerekli paranın toplayabildiğimiz kadarını toplayacağız, geri kalanını da devletten isteyeceğiz. Bir hoşgörü müzesi olur. Yıllardır, Alevi-Sünni diye çekiştirenlerin, bizi kutuplara ayıranların ayrı gösterenlere bir gözdağı olur. Orası bir ibret abidesi olmalı. Orada güzel bir heykel ve iyi bir müze yapmayı düşünüyoruz. Bir hafta sevgi ve hoşgörü haftası olur. O etkinlikler de yapılır. Bu çalışmamızın sonuçlanmasıyla birlikte, Sivas'ın o soğuk yüzü de ortadan kalkacak. Kente huzur ve barış gelecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious